Vojáci v Gabonu se pokusili o státní převrat. Plán rychle ztroskotal | info.cz

Články odjinud

Vojáci v Gabonu se pokusili o státní převrat. Plán rychle ztroskotal

Vojáci v Gabonu se pokusili o státní převrat. Plán rychle ztroskotal
 

V Gabonu se podařilo zmařit pokus o převrat a dopadnout vůdce pučistů, kteří dnes ráno ohlásili, že přebírají kontrolu nad vládou a že Ali Bongo už není prezidentem. Vládní mluvčí ujistil, že vláda je stále u moci. K záležitosti se zatím nevyjádřil nikdo z vysokých politiků. Podle agentur byl pokus o převrat záležitostí pěti vojáků a všichni už byli zneškodněni. Devětapadesátiletý Bongo je v čele země od roku 2009. K moci se dostal po smrti svého otce Omara Bonga, který státu vládl téměř 50 let.

V jejich čele stál podle agentury Reuters poručík Kelly Ondo Obiang, který ráno přečetl v televizi prohlášení, podle nějž Bongo není schopen svůj úřad dále vykonávat. Jeho společníci byli podle Reuters zatčeni už dříve, Obiang byl dopaden později jako poslední.

Agentura AFP s odvoláním na prezidentský úřad uvedla, že dva z pučistů byli zabiti. „Bezpečnostní síly zaútočily na budovu rozhlasu, zabily dva členy komanda a osvobodily rukojmí," uvedl odpoledne v prohlášení úřad prezidenta. Podle AFP bylo v komandu šest vojáků, jimž se ráno podařilo přemoci policisty před budovou státní televize a rozhlasu a zajmout pět novinářů a techniků.

V ulicích Libervillu dnes byly vidět obrněné vozy a tanky. „Situace je klidná, četníci kontrolují celou oblast kolem sídla televize a rozhlasu, vše je zpět v normálu,“ řekl vládní mluvčí Guy-Bertrand Mapangou. Dodal, že všichni generálové a opoziční policii, o nichž se pučisté zmínili ve svém prohlášení jako o svých možných spojencích, budou vyslechnuti.

Prezident Bongo má zdravotní problémy. Podle médií v říjnu prodělal mrtvici a léčil se v Maroku, v Gabonu nebyl přítomen dva měsíce. Aby skoncoval s pověstmi, vystoupil v televizi s novoročním projevem, v němž ujistil, že se mu daří dobře. Podle agentury Reuters v televizním záznamu vyslovoval nezřetelně některá slova a nepohnul pravou rukou, působil nicméně, že je v dobrém stavu.

Podle zpravodajského serveru BBC byla armáda vždy věrná Bongově rodině. Většinu z ní tvoří prezidentská garda, jejíž členové pocházejí z rodného kraje prezidenta.

Před budovou rozhlasu vojáci věrní režimu dnes slzným plynem rozehnali zhruba 300 lidí, kteří přišli podpořit pokus o puč, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud