Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenská tajemství v ohrožení. Ruští hackeři se snažili získat informace o amerických zbraních

Vojenská tajemství v ohrožení. Ruští hackeři se snažili získat informace o amerických zbraních

Hackeři napojení na Rusko v minulých letech zaútočili na e-mailové účty Američanů pracujících pro zbrojní podniky USA. Napsala to dnes agentura AP s odkazem na vlastní šetření. Snažili se získat údaje o výrobě armádních dronů a bojových letounů. Zda se jim to podařilo, není jasné.

Útoky má údajně na svědomí hackerské sdružení Fancy Bear, které americké tajné služby loni obvinily z odpovědnosti za proniknutí do serveru americké Demokratické strany. Chtěli tam získat kompromitující informace, které by poškodily Hillary Clintonovou v souboji o prezidentské křeslo s Donaldem Trumpem.

V letech 2015 a 2016 hackeři podle AP využili špatně zabezpečené e-mailové schránky nejméně 87 Američanů, kteří pracovali na vývoji vojenských bezpilotních aparátů, raket a „neviditelných“ bojových letounů a na systému takzvaných cloudů, tedy vzdálených datových úložišť. Aktivitu hackerů odhalila bezpečnostní internetová společnost Secureworks.

Terčem útočníků se staly přední americké zbrojovky, mimo jiné společnosti Lockheed Martin, Raytheon nebo Boeing. Pozornosti hackerů prý neušli ani pracovníci soukromé kosmické společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1