Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenské mise v ohrožení: Hurikány zkomplikovaly americké armádě vysílání vojáků do zahraničí

Vojenské mise v ohrožení: Hurikány zkomplikovaly americké armádě vysílání vojáků do zahraničí

Americké vojenské mise jsou v ohrožení. Kvůli hurikánům, které pustošily ostrovy v Karibiku a pobřeží Spojených států, nemá armáda dostatek vojáků, které by vyslala do zahraničních misí. Zvláště v době, kdy chce Donald Trump přesvědčit Severní Koreu o americké vojenské síle, je taková skutečnost pro USA nepříjemným problémem. 

Vojáci v současnosti pomáhají v oblastech, které postihly ničivé hurikány. Protože rozsah škod je značný, armáda asi zůstane v místech déle, než se předpokládalo. „Jsme připraveni na to, že to bude mít dopad na další nasazení vojáků, protože jsme nyní museli přerušit jejich přípravu,“ potvrdil televizi CNN ministr obrany James Mattis.

Je pravděpodobné, že vojáci, kteří měli jet sloužit do Afghánistánu, nestihnou odjet podle plánu. V oblasti měli vystřídat své kolegy, kteří tak na misi zůstanou déle, než se plánovalo. Kromě vojáků je do pomoci obětem hurikánu nasazena rovněž technika – letadla a válečné lodě. I ty budou v místech mezinárodních konfliktů chybět.

Útočná loď USS Wasp opustila Norfolk koncem srpna a její cesta měla pokračovat k břehům Japonska. Nikdy se ale nedostala za hranice Karibiku a v současnosti převáží zásoby na zpustošené Portoriko. Loď měla sloužit i jako základna pro stíhačky F-35 a prostředek k demonstraci americké vojenské síly na dohled od KLDR. Zatím se ale angažuje v humanitární pomoci a není jasné, kdy bude moci do japonských vod odplout.

Vojenští plánovači zatím odmítli komentovat, jak přesně se zahraniční mise kvůli následkům hurikánů změní. Uvažuje se například o tom, že do oblasti Pacifiku mezitím zamíří jiné válečné lodě, které by ujistili Kim Čong-una o americké vojenské síle.

Komplikace hrozí také na Středním východě. Zdejší plavidlo amerického námořnictva USS Nimitz se má podle plánu vrátit zpět do USA. Kvůli nedostatku jiných lodí navíc není jasné, která Nimitz v rizikové oblasti nahradí. Je ale pravděpodobné, že američtí vojenští plánovači nebudou chtít nechat oblast bez dozoru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744