Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenský zásah by byl masakr, KLDR má 20 milionů rukojmí. Inspirací může být Rusko, tvrdí expert

Vojenský zásah by byl masakr, KLDR má 20 milionů rukojmí. Inspirací může být Rusko, tvrdí expert

Severní Korea oznámila, že dnes vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu. Učinila tak výrazný pokrok v rámci svých snah vojensky ohrozit Spojené státy, protože taková střela by měla být údajně schopná doletět až na Aljašku. Americký prezident Donald Trump, který se už  koncem června nechal slyšet, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci, znovu vyzval k tlaku na KLDR. Podle odborníků, které oslovila redakce INFO.CZ, by se však přílišný tlak na Severní Koreu mohl mezinárodnímu společenství naopak vymstít. Experti varují především před vojenským zásahem, jež by s nejvyšší pravděpodobností vyústil ve zničující válečný konflikt. 

Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj cíl, informovala severokorejská televize. Odpal rakety potvrdilo americké tichomořské velení, které uvedlo, že dráhu střely sledovalo po dobu 37 minut. Raketa, která byla vypálena u letecké základny asi sto kilometrů severozápadně od Pchjongjangu, dle japonské televize NHK dopadla do japonské hospodářské zóny.

V letošním roce už Severní Korea vypálila 17 balistických střel při 11 raketových testech. Poslední pokus je však unikátní, jedná se totiž o vůbec první úspěšné vyslání mezikontinentální balistické střely. KLDR tak zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, protože otestovaná raketa, která unese i jadernou hlavici nebo hlavici s termonukleární náloží, by mohla být schopná doletět až na Aljašku.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

„Je pravda, že Severní Korea se dostala poměrně daleko v raketových technologiích a celkem logicky jsou jejich systémy účinnější a účinnější, takže to není rozhodně vyloučeno,“ říká pro INFO.CZ zbrojní analytik Jaroslav Štefec.

Podle Štefce však tato skutečnost ještě nemusí znamenat, že KLDR dokáže zasadit Spojeným státům bolestivý úder. „Samo o sobě to vůbec nic nevypovídá o tom, nakolik je Severní Korea skutečně připravená napadnout Spojené státy nebo kohokoliv jiného,“ upozornil analytik. „Vytvořit raketu, která dokáže dopravit určitou třeba jadernou hlavici někam, je jedna věc, ale druhá věc je zajistit také to, aby hlavice dokázala proniknout systémy protiraketové obrany, což je daleko složitější,“ dodal Štefec. Podle analytika je také třeba brát v potaz, že se zatím jedná o ojedinělý test a nevíme, kolik podobných raket KLDR má a jak rychle je schopna je vyprodukovat.

Americký prezident Donald Trump na svém twitteru v reakci na severokorejský balistický test vyzval Čínu k tvrdému nátlaku na KLDR. „Čína možná vyvine tvrdý nátlak na Severní Koreu a jednou provždy skoncuje s těmito nesmysly!“ uvedl. Tvrdými výroky na adresu severokorejského režimu americký prezident nešetří. Koncem června se nechal slyšet, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. Prohlásil také, že čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR skončil.

Podle odborníků by se však přílišný tlak na Severní Koreu mohl mezinárodnímu společenství naopak vymstít. „Tlak ze strany USA by mohl mít spíš negativní účinky. Povede to k ještě většímu uzavření se a k většímu sebepřesvědčování o tom, že oni jsou ta jediná bašta, která se musí bránit proti Spojeným státům a Jižní Koreji a všem, kteří jsou proti ní nepřátelští,“ míní Štefec.

Vojenská akce

Experti varují především před vojenským zásahem, jež by s nejvyšší pravděpodobností vyústil ve zničující válečný konflikt. „Pokud by došlo k nějaké akci, podobné jako například došlo v Sýrii, tak tady by to vyprovokovalo okamžitou vojenskou reakci ze strany Severní Koreje a velmi pravděpodobně by to znamenalo okamžité rozhoření konfliktu na celém Korejském poloostrově,“ myslí si Štefec.

„S tím, jaký má Severní Korea vojenský potenciál, by sice nebyla schopná vést dlouhodobější konflikt, ale vzhledem ke koncentraci obyvatel na dostřel od hranic, by to asi byla dost velká pohroma a masakr. KLDR má natolik velké konvenční síly a arzenál chemických zbraní, že vlastně drží jako rukojmí 20 milionů lidí,“ upozornil v komentáři pro INFO.CZ koreanista Tomáš Horák.

Tlak přes Čínu

Odborníci nedávají příliš šancí ani snaze amerického prezidenta Donalda Trumpa dotlačit Čínu k nějakému razantnějšímu kroku vůči KLDR. „Tam ty možnosti jsou také limitovány a vyčerpány. Ono to není o tom, že by Severní Korea byla tvrdě dirigována Čínou. Čína má v KLDR do jisté míry také omezený vliv,“ říká Štefec.

Podle zbrojního analytika by se mezinárodní společenství mělo vydat spíše cestou Ruska – podmiňovat zvyšování hospodářské spolupráce určitými ústupky ve vojenské oblasti. „Situace v Severní Koreji je velmi složitá a opravdu je spíš třeba hledat nástroje dlouhodobějšího řešení než krátkodobě řinčet zbraněmi a trestat. To povede jen ke zhoršování situace,“ myslí si Štefec.  

„Stávající severokorejský šéf není blbec, dokáže dát jedno s druhým a má sice obrovskou moc, ale uvědomuje si svoji zranitelnost. Není jen nějaký hloupý fanatik, který vidí před sebou jen to, jak zničit celý svět. Takto to tam určitě nefunguje,“ je přesvědčen Štefec.  

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1