Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenský zásah proti KLDR je otázka „několika měsíců“, zní z USA. Na válku se připravuje i Čína

Vojenský zásah proti KLDR je otázka „několika měsíců“, zní z USA. Na válku se připravuje i Čína

Možný ozbrojený konflikt mezi Severní Koreou a Spojenými státy děsí svět. Další olej do ohně o víkendu přilil vysoce postavený americký generál a předseda sboru náčelníků štábů armády USA Joseph Dunford, který se nechal slyšet, že Trumpova administrativa dává diplomatickému řešení sporu s Pchjongjangem „ještě několik měsíců“. Dunford také uvedl, že válka se severokorejským režimem, který provokuje USA i okolní sousedy neustálými testy balistických raket, není „nepředstavitelná“. Na scénář, kdy by ostrá slova přerostla v ozbrojený konflikt, se začala připravovat i Čína, která oznámila posílení hranice s KLDR a stavbu bunkrů na ochranu civilního obyvatelstva.

„Jak jsem řekl svým protějškům, spřáteleným i znepřáteleným, není nepředstavitelné mít vojenské možnosti, které by reagovaly na jaderné schopnosti Severní Koreji,“ řekl Dunford podle amerického serveru Daily Beast během konání bezpečnostního fóra v Aspenu.

„Co je pro mě nepředstavitelné, je umožnit rozvíjet tyto schopnosti a dovolit, aby nukleární zbraň přistála v Denveru v Coloradu.  A tak je mým úkolem vytvořit takové možnosti, které zajistí, že se tohle nestane,“ dodal americký generál, podle kterého je potřeba mít v záloze vojenské řešení. Spojeným státům nic jiného nezbývá ze dvou důvodů – Kim Čong-un se jaderných zbraní nikdy nevzdá a Čína nikdy nebude s USA v tomto ohledu spolupracovat.

Američanům už kvůli jadernému programu a vývoji mezikontinentálních střel se Severní Koreou dochází trpělivost. Po úspěšném testu severokorejské balistické střely ze 4. července, která je podle oborníků schopná doletět až na Aljašku, se mnoho amerických analytiků a politiků nechalo slyšet, že Kim Čong-un nesmí mít volnou ruku při vývoji raket, které jsou schopné přepravit jaderné zbraně na americkou půdu.

720p 360p
Krutá KLDR

„Myslím, že bychom měli ministrovi zahraničí Tillersonovi dát plnou podporu ve snaze vyřešit to diplomaticky a ekonomicky, i když připouštíme, že se to nemusí stát, a musí proto existovat následující možnost, což je vojenské řešení,“ prohlásil také Dunford s tím, že diplomacii, která by přivedla Kim Čong-una k jednacímu stolu, zbývá jen pár měsíců.

Kim se raduje, Severokorejci trpí hlady

S rostoucím napětím mezi USA a KLDR posilují také obavy bezprostředních sousedů Severní Koreji. Jak dnes uvedl deník The Wall Street Journal, Čína v reakci na vystupňování krize začala posilovat ochranu hranice s KLDR a zvedla nepřetržité sledování hornaté hranice kamerami a bezpilotními letouny.

Kromě toho zřídila novou pohraniční jednotku a uskutečnila několik vojenských cvičení speciálních, výsadkových a dalších jednotek, které by v případě krize mohly být vyslány na severokorejské území. Na stále ostřejší rétoriku Pchjongjangu s Washingtonem Peking také reaguje výstavbou bunkrů pro civilisty, které je mají ochránit před jadernými a chemickými zbraněmi.

A zatímco se státy pomalu chystají na případný konflikt a Kim Čong-un se raduje z úspěšných testů balistických raket, jeho obyvatelstvo trpí a nemá co jíst. Podle serveru Newsweek Severokorejcům hrozí nejhorší sucho za posledních 16 let, což by v nejizolovanější zemi světa mohlo způsobit potravinovou krizi obřích rozměrů.

Na problém spojený s nedostatkem dešťových srážek na území KLDR minulý týden upozornila zpráva Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Sucho sice trápí řadu zemí po celém světě, Pchjongjang však už dlouhou dobu čelí kritice, že místo aby zajistil lidem dostatečný přístup k potravinám, utrácí horentní sumy za modernizaci zbrojního arzenálu. Podle OSN jsou přitom dva z pěti Severokorejců podvyživení a víc než dvě třetiny obyvatel je odkázáno na potravinovou pomoc. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1