Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby v Americe jsou v plném proudu, známe první čísla. Co z nich lze vyčíst?

Volby v Americe jsou v plném proudu, známe první čísla. Co z nich lze vyčíst?

Volební místnosti ve Spojených státech se otevřely. Voliči sice mohou hlasovat ještě několik hodin (první státy zavírají o půlnoci středoevropského času), ale už nyní známe první data. Z tzv. předčasného hlasování vyplývá, že zájem o volby může být vyšší než před čtyřmi lety. Politiky vybírá také více mladých lidí.

Hlasovat ještě před oficiálním otevřením místností přišlo přes 35 milionů Američanů. Číslo se téměř blíží účasti ve volbách před dvěma lety. To se ale spolu s kongresmany a senátory volil i prezident, což zájem voličů vždy zvyšuje. Ve srovnatelných volbách v roce 2014 využilo možnosti volit předčasně pouze 19 milionů lidí.

Čísla mohou být samozřejmě zkreslující. Více lidí mohlo volit dříve a o to méně se jich dostaví v úterý. Pokud by však byla účast skutečně větší, už z prvních dat se dá vyčíst několik zajímavých poznatků. Vysoká účast je primárně rizikem pro průzkumy, které se mohou ukázat jako chybné. Není totiž jasné, ke komu se nečekaní voliči přikloní. Data agentur zatím favorizovala demokraty. Poslední průzkum CNN a agentury SSRS jim přisuzoval 13 procentní náskok, server Politico ve spolupráci s Morning Consult tříprocentní.

Kdy a kde se volí v AmericeKdy a kde se volí v Americeautor: INFO.CZ

Co tedy ukazují první data? Hlasovat přišlo více než dvakrát tolik lidí pod třicet let než před čtyřmi lety. To je dobrá zpráva pro aktivisty kolem hnutí March For Our Lives (MFOL), kteří se snaží zpřísnit pravidla pro držení zbraní.

Protizbraňová lobby (nejen MFOL) poprvé od zavedení současných regulací volebních kampaní vydala na volby více peněz než slavná Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tým kolem Davida Hogga, přeživšího útoku na střední školu ve floridském Parklandu, objížděl USA se svojí kampaní a cílil právě na mladé, které se snažil přesvědčit k volbě lidí kandidujících proti favoritům NRA. Hlavně republikánům.

Infografika dne: NRAInfografika dne: NRAautor: Info.cz

Pokud by mladí skutečně dorazili k volbám ve velkém a zvýšili svůj podíl na elektorátu, je to naopak špatná zpráva pro Donalda Trumpa a republikány. Mladí lidé jsou k současné administrativě rezervovaní. Podle výzkumu Harvard Kennedy School by 59 procent lidé mezi 18 a 29 lety nikdy nevolilo Donalda Trumpa, 66 procent by si navíc přálo, aby Kongres ovládali demokraté.

Bylo by ale nepřesné říct, že vyšší účast automaticky znamená vítězství demokratů. „Je nemožné s určitostí říct, komu zvýšená účast pomůže. Znamená to ale více mladých, více lidí s jinou barvou pleti a lidi s nízkým příjmem,“ cituje Guardian politologa Michaela McDonalda z University of Florida.

Mobilizovat se před volbami snažily obě strany. Demokraté brojili proti Trumpovi a lákali voliče na možnost blokovat některé jeho návrhy, případně se pokusit jej odvolat. Republikáni zase varovali, že demokraté připustí masovou migraci do USA. Je tedy otázkou, které ze stran se podařilo nalákat více lidí. Jasno začne být už za několik hodin. První výsledky se dají čekat po půlnoci středoevropského času.

Referendum o Trumpovi: 5 důvodů, proč sledovat velké americké volby>>>

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1