Volby v Kambodži vyhrála strana premiéra Hun Sena, opozice měla účast zakázanou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby v Kambodži vyhrála strana premiéra Hun Sena, opozice měla účast zakázanou

Volby v Kambodži vyhrála strana premiéra Hun Sena, opozice měla účast zakázanou

Strana dlouholetého kambodžského premiéra Hun Sena se prohlásila za vítěze dnešních parlamentních voleb. Podle předběžného odhadu získala Strana kambodžského lidu (CPP) kolem stovky z celkem 125 mandátů v zákonodárném sboru, řekl mluvčí strany agentuře Reuters. Volby v Kambodži předem kritizovala řada organizací na ochranu lidských práv jako nespravedlivé, protože hlavní opoziční síla se jich nesměla zúčastnit.

Premiér Hun Sen je v Kambodži u moci od roku 1985 a podle svých kritiků si své udržení v čele vlády pojistil tím, že paralyzoval největší opoziční sílu – Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP). Tu loni v listopadu rozpustil kambodžský nejvyšší soud s odůvodněním, že se její členové spikli s USA s cílem svrhnout vládu.

V minulých volbách v roce 2013 nebyla CNRP daleko od vítězství, když získala 44 procent hlasů voličů. Po rozpuštění strany byli její poslanci vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Zástupci CNRP tak voliče předem vyzvali, aby hlasování bojkotovali, protože Hun Senova strana v něm neměla žádnou důvěryhodnou konkurenci.

Kromě vládnoucí strany se voleb zúčastnila asi dvacítka dalších politických uskupení. Většinou se ale jedná o malé strany, které nemají dostatek finančních prostředků. Některé byly navíc podle komentátorů zřízeny vládnoucí stranou, aby se vytvořilo zdání spravedlivého volebního boje.

Kambodžská ústřední volební komise zatím průběžné ani konečné výsledky voleb neoznámila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.