Články odjinud

Volby v Kambodži vyhrála strana premiéra Hun Sena, opozice měla účast zakázanou

Volby v Kambodži vyhrála strana premiéra Hun Sena, opozice měla účast zakázanou

Strana dlouholetého kambodžského premiéra Hun Sena se prohlásila za vítěze dnešních parlamentních voleb. Podle předběžného odhadu získala Strana kambodžského lidu (CPP) kolem stovky z celkem 125 mandátů v zákonodárném sboru, řekl mluvčí strany agentuře Reuters. Volby v Kambodži předem kritizovala řada organizací na ochranu lidských práv jako nespravedlivé, protože hlavní opoziční síla se jich nesměla zúčastnit.

Premiér Hun Sen je v Kambodži u moci od roku 1985 a podle svých kritiků si své udržení v čele vlády pojistil tím, že paralyzoval největší opoziční sílu – Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP). Tu loni v listopadu rozpustil kambodžský nejvyšší soud s odůvodněním, že se její členové spikli s USA s cílem svrhnout vládu.

V minulých volbách v roce 2013 nebyla CNRP daleko od vítězství, když získala 44 procent hlasů voličů. Po rozpuštění strany byli její poslanci vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Zástupci CNRP tak voliče předem vyzvali, aby hlasování bojkotovali, protože Hun Senova strana v něm neměla žádnou důvěryhodnou konkurenci.

Kromě vládnoucí strany se voleb zúčastnila asi dvacítka dalších politických uskupení. Většinou se ale jedná o malé strany, které nemají dostatek finančních prostředků. Některé byly navíc podle komentátorů zřízeny vládnoucí stranou, aby se vytvořilo zdání spravedlivého volebního boje.

Kambodžská ústřední volební komise zatím průběžné ani konečné výsledky voleb neoznámila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud