Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby ve stínu Teheránu. Iráčané volí parlament, překreslí mocenskou šachovnici Blízkého východu?

Volby ve stínu Teheránu. Iráčané volí parlament, překreslí mocenskou šachovnici Blízkého východu?

Největší naději na vítězství v sobotních iráckých volbách mají šíitské strany blízké Íránu, kde vládne šíitské duchovenstvo. Výsledek rozhodne, do jaké míry se Bagdád bude podřizovat Teheránu poté, co už nepotřebuje americkou podporu ve válce proti teroristické organizaci Islámský stát, upozorňuje deník Financial Times.

Iráčané volí ve svobodných volbách poslance už počtvrté od roku 2003, kdy Američany vedená koalice svrhla tamního diktátora Saddáma Husajna. Televizní stanice Al-Jazeera upozorňuje na to, že irácké politické strany jsou letos více než kdy před tím rozděleny podle toho, jak reprezentují jednotlivá náboženství a národnosti: menšinovou muslimskou větev šíitů (ta má ovšem v Iráku většinu), sunnity, tedy většinovou odnož islámu (ti se v Iráku bojí nadvlády šíitů) a Kurdy (kteří se zase obávají nadvlády arabských šíitů i sunnitů). Navíc jsou tentokrát ještě vnitřně rozštěpeni i šíité, sunnité a dokonce i Kurdové.

Nejvíce křesel ve 329 členném parlamentu, do kterého kandiduje téměř 6990 uchazečů, může podle expertů získat šíitská Koalice vítězství současného premiéra Hajdara Abádího. Podle březnového průzkumu veřejného mínění by ji volilo 15 procent Iráčanů. Abádí zdůrazňuje, že právě jeho vláda porazila Islámský stát, který ještě loni držel podstatnou část iráckého území, včetně kdysi více než dvoumilionového města Mosul. Zda to ale bude Abádímu stačit k vítězství, není jisté.

Silnou pozici v parlamentu ale získají ještě další tři šíitské strany, mezi nimi strana Dawat Al-Kanún bývalého premiéra Núrího Málikího, strana vlivného šíitského klerika Muktady Sadra a nově i strana vůdce šíitských milicí Hádího Amírího. Šíité budou při sestavování vlády patrně muset spolupracovat také s některou ze dvou velkých sunnitských volebních koalic či získat podporu Kurdů, kteří jsou rozděleni do mnoha stran. Část sunnitů bude ale podle expertů volit Abádího koalici, za kterou kandidují i někteří sunnité.

List Financial Times zdůrazňuje, že rozhodující pro sestavování nové vlády bude postoj Hádího Amírího. Bez jeho strany patrně nepůjde vytvořit jakákoliv vládní koalici. Záleží ale na tom, jaký výsledek získá ve volbách a podle toho bude i ovlivňovat iráckou povolební politiku. Každopádně se bude snažit ji směřovat více směrem k Teheránu. Zatímco současný premiér Abádí je sice proíránský, snaží se udržet dobré vztahy i se Spojenými státy a najít rovnováhu mezi vlivem Teheránu a Washingtonu, Amírí má za sebou kariéru spojenou těsně s Íránem.

Amírí má prý velmi dobré vztahy se šéfem speciálních jednotek Kuds Íránských revolučních gard Kásímem Sulejmáním. „Miluji ho. Je to můj nejdražší přítel,“ řekl o Sulejmáním Amírí americkému časopisu The New Yorker. Sulejmání prý řídí hlavní operace íránských jednotek i tajných komand v zahraničí a je považován za toho, kdo výrazně pomohl v posledních letech rozšířit íránský vliv na Blízkém východě. Pomohl zachránit vládu Bašára Asada v Sýrii, angažoval se v Iráku i v Libanonu, jeho sítě sahají do Jemenu i států Perského zálivu.

Hádí Amírí se sice narodil v Iráku, ale v irácko-íránské válce v letech 1980 -1988 bojoval na straně šíitského Íránu. Byl šéfem šíitských iráckých milicí, které bojovali proti sunnitům v letech 2004 – 2006, a podle amerických dokumentů zveřejněných serverem WikiLeaks tehdy nejraději zabíjel své protivníky vrtačkou. Vyvrtat protivníkovi zaživa díru do hlavy byl tehdy jeden ze způsobů, jak si u nepřátel zjednat „respekt“ a vyvolat v nich hrůzu. Později vedl milice Hashd, které bojovali proti Islámskému státu a hrozili útokem na americké vojáky. Nyní se prý ale umírnil, cituje jeho protivníky list The Wall Street Journal. Už mu nejde o pomstu a zabíjení, jen pragmaticky o vliv a posílení pozice šíitů včetně šíitského Íránu.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1