Volby ve Venezuele budí rozpaky. Sílí tlak na jejich zrušení, Maduro hrozí pokutami i vězením | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby ve Venezuele budí rozpaky. Sílí tlak na jejich zrušení, Maduro hrozí pokutami i vězením

Volby ve Venezuele budí rozpaky. Sílí tlak na jejich zrušení, Maduro hrozí pokutami i vězením

Venezuelský režim pohrozil pokutami i vězením těm, kdo budou vyzývat k neúčasti v nedělních prezidentských volbách. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na venezuelskou ústřední volební komisi. Prezidentské volby, v nichž má téměř jisté vítězství současný autoritářský prezident Nicolás Maduro, bojkotují hlavní opoziční strany. K jejich odložení opakovaně vyzývá i řada států regionu či Španělsko a USA, v pondělí tak znovu učinila i venezuelská církev.

„Chceme jen ještě jednou připomenout, že zákon zakazuje odrazovat voliče od hlasování,“ prohlásila v pondělí na tiskové konferenci šéfka ústřední volební komise Tibisay Lucenaová. Dodala, že sankcím, které zahrnují pokuty i vězení, se vystavují také média, pokud budou vyzývat k bojkotu.

Nedělní prezidentské volby se podle zvyklostí měly uskutečnit až koncem letošního roku, režim ale jejich konání uspíšil. Hlavní opoziční strany je bojkotují, protože nechtějí „legitimizovat podvodné praktiky“ autoritářské vlády. Ta dlouhodobě pronásleduje své politické odpůrce a v posledních dvou letech klade administrativní překážky pro účast opozice ve volbách. Někteří opoziční lídři mají zákaz ucházet se několik let o politické funkce. Už několik předchozích voleb provázely nepravosti.

Podle dubnového průzkumu střediska Meganálisis se hodlá nedělních voleb účastnit jen asi 30 procent z 19 milionů venezuelských voličů, což by byla podle venezuelského opozičního deníku El Nacional rekordně nízká účast. Zákon nicméně nestanoví žádnou minimální hranici platných volebních hlasů. Pro prezidenta Madura je ale vyšší účast důležitá z psychologického hlediska, aby mohl své kroky hájit tím, jakou má podporu obyvatel.

Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků. Značný podíl na této situaci má socialistická hospodářská politika současné vlády, která se mimo jiné nedokázala vypořádat s hlubokým propadem cen ropy před několika lety.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.