Volební kampaň po rusku. Do debaty kandidátů na prezidenta přišel jen jeden | info.cz

Články odjinud

Volební kampaň po rusku. Do debaty kandidátů na prezidenta přišel jen jeden

Ella Pamfilovová, předsedkyně ústřední volební komise, dnes napomenula kandidáty na ruského prezidenta, aby se nevyhýbali předvolebním debatám v médiích. Vyjádřila také údiv nad tím, že do první z debat dorazil jediný uchazeč - předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij, který si Pamfilovové stěžoval, že do debaty v rozhlase přišel jen on, zatímco ostatní poslali své důvěrníky.

"To je velmi zvláštní. Mnozí kandidáti si stěžovali, že nemají dost (vysílacího) času, a zasypali nás stížnostmi. Doufám, že přijdou alespoň do televizních debat," prohlásila předsedkyně a dodala, že podle zákona se kandidát smí z debaty omluvit jen v případě nemoci či služebních povinností.

Komise nemá pravomoc uchazeče trestat, poznamenala předsedkyně a dodala, že alespoň přerozdělí vysílací čas ve prospěch uchazečů, kteří se do debat rozhodnou přijít.

Pamfilovová tento měsíc veřejně pokárala kremelského mluvčího Dmitrije Peskova za nepřípustnou agitaci ve prospěch současného prezidenta Vladimira Putina. Peskov jej totiž označil za "absolutního vůdce veřejného mínění, absolutního vůdce politického Olympu, jemuž v dané etapě sotva může někdo vážně konkurovat". Po bezprecedentním okřiknutí se Putinův mluvčí překvapivě omluvil.

Ruská média označují volební kampaň za nevýraznou. Hlavu státu budou Rusové volit 18. března. Putin, který se uchází o čtvrtý mandát, má podle průzkumů zvolení jisté.

Podle ankety státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM z minulého týdne hodlají k urnám přijít více než čtyři pětiny voličů. Podle dřívějšího průzkumu téže agentury chce Putina volit 70 procent Rusů. S velkým odstupem - a s podporou 7,2 procenta dotázaných - následoval Pavel Grudinin, nominovaný komunisty. Přízeň voličů k dalším pěti uchazečům a jedné kandidátce byla podle VCIOM ještě nižší.

Nezávislé středisko Levada nemůže podle médií publikovat výsledky svých průzkumů, neboť tamní sociologové v prosinci předpověděli "rekordně nízkou účast": 58 procent voličů u volebních uren a 61 procent hlasů pro Putina.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud