Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volební lídryně protiimigrační AfD opustila v přímém přenosu televizní debatu

Volební lídryně protiimigrační AfD opustila v přímém přenosu televizní debatu

Volební vůdkyně protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová v úterý večer odešla z předvolební debaty, kterou živě vysílala veřejnoprávní televize ZDF. Předcházel tomu spor s generálním tajemníkem Křesťanskosociální unie (CSU) Andreasem Scheuerem, který chtěl vědět, jestli se politička AfD distancuje od svých kolegů. Někteří odborníci vnímají krok Weidelové jako úmysl, kterým chtěla upoutat pozornost.

Alexander Gauland, který je vedle Weidelové druhým volebním vůdcem strany, v srpnu prohlásil, že by bylo dobré zbavit se Aydan Özoguzové, která je zmocněnkyní německé vlády pro migraci a integraci.

Björn Höcke zase v minulosti hovořil o tom, že památník holocaustu v centru Berlína je "památník hanby", kvůli čemuž čelil problémům i uvnitř AfD, kterou pozorovatelé označují za pravicově populistickou.

Scheuer právě Höckeho v úterní debatě označil za pravicového radikála, načež se Weidelová sebrala a opustila k hlasité nelibosti diváků televizní studio, v němž byli zástupci všech stran, které mají šanci dostat se do parlamentu. Později Weidelová zkritizovala jednu z moderátorek debaty Mariettu Slomkovou za údajně neprofesionální chování.

Mediální odborník Jo Groebel vidí za nečekaným postupem Weidelové volební taktiku, díky níž získá pro svou stranu další pozornost a navíc ji znovu postaví do role oběti, která se snaží bojovat proti etablovaným politickým stranám.

AfD má ve volbách 24. září velmi dobré šance dostat se poprvé do parlamentu. V aktuálních průzkumech má podporu kolem devíti až deseti procent voličů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1