Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volte Fillona, vyzval Francouze před nedělními volbami bývalý prezident Sarkozy

Volte Fillona, vyzval Francouze před nedělními volbami bývalý prezident Sarkozy

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes vyzval voliče, aby v nedělním prvním kole prezidentských voleb hlasovali pro konzervativního kandidáta Francoise Fillona.

Sarkozy ve videu zveřejněném na svém facebooku uvedl, že Fillon má podle něj zkušenosti a vizi, která Francii po „katastrofálních posledních pěti letech" umožní obrátit stránku.

Fillon, Sarkozyho premiér v letech 2007-2012, se v posledních průzkumech veřejného mínění umisťuje na třetím nebo čtvrtém místě. V čele žebříčku 11 uchazečů o post hlavy státu jsou centrista a bývalý člen socialistické vlády Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová.

Fillon byl dlouho favoritem voleb, ale poškodil ho skandál kolem údajně fiktivního zaměstnávání manželky jako poslanecké asistentky. Fillon porazil Sarkozy v loňských primárkách umírněné pravice, bývalá hlava státu skončila třetí za expremiérem Alainem Juppém.

První kolo voleb se bude konat 23. dubna a rozhodující druhé kolo se uskuteční 7. května.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link