Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrah z Las Vegas byl nevrlý morous. Co ho k masakru vedlo? Záhadu může rozluštit jeho přítelkyně

Vrah z Las Vegas byl nevrlý morous. Co ho k masakru vedlo? Záhadu může rozluštit jeho přítelkyně

Co vedlo 64letého Stephana Paddocka ke spáchání největšího masakru v dějinách Spojených států? Tuto otázku si dnes kladou nejen policejní vyšetřovatelé nedělního masakru, ale i pozůstalí a celá Amerika. Vrah, který z hotelového pokoje v Las Vegas zastřelil 58 lidí a dalších 500 zranil, se před zásahem jednotky rychlého nasazení na místě sám zastřelil, nabízí se proto obava, že se veřejnost odpověď nikdy nedozví. Jedinou naději na osvětlení motivů masového vraha drží v rukou jeho přítelkyně Marilou Danleyová, která byla v den útoku na Filipínách. Dnes se do USA vrátila, aby očistila své jméno od jakýchkoliv podezření.

Dlouholetá přítelkyně Stephana Paddocka se ihned po příletu dostala do rukou agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří doufají, že se od ní dozví detaily o Paddockově životě a názorech. Dosavadní zjištění však nenasvědčují tomu, že by nějak výrazně vybočoval.

Paddock byl účetní v důchodu, dvakrát se rozvedl, měl slabost pro hazard, ale problémy se zákonem nikdy neměl. Milým stařečkem ale také nebyl – sousedé ho popisují jako nevrlého a často nepřátelského.

Na Paddokovi se podepsal i vztah s otcem – bankovním lupičem, který byl ve své době na seznamu nejhledanějších osob FBI a úřady ho označovaly za „psychopata“. Jak ale tvrdí jeho bratr Eric, jejich kontakt s otcem byl minimální. Podle příbuzných se na Paddokovi a jeho samotářském životním stylu podepsal hlavně 28. červen 1960, kdy mu bylo sedm let, a pro otce si přijeli z FBI.

Od té doby už rodina nikdy nebyla stejná. Matka samoživitelka to s výchovou Stephana a jeho čtyř bratrů neměla lehké a ani vztahy mezi bratry nebyly ideální. Stephan zůstal v kontaktu jen s Ericem, s dvěma dalšími bratry přestal mluvit úplně. Ani s Ericem toho ale příliš nenamluvil. „Moc jsme si nepovídali. Povídali jsme si jen, když bylo o čem mluvit,“ říká Eric s tím, že si Stephan ani nikdy nechtěl nechat pomoct. „Byl to soběstačný chlap,“ popsal Stephana pro deník Washington Post.

S přítelkyní Marilou Danleyovou žil Paddock od srpna 2013, kdy byla ještě vdaná za jiného muže. O rozvod požádala až 25. února 2015 a o dva dny později už bylo manželství ukončeno. „Byli rozkošní – velký chlap a drobná žena. Miloval ji. Byl do ní blázen,“ popisuje vztah Stephena a Marilou jeho bratr. Zatímco Eric viděl vztah Stephana k Marilou jako ideální, zaměstnanci kavárny Starbucks ve městě Mesquite tvrdí opak. Paddock jí na veřejnosti prý často nadával a křičel na ni.

O brutálních záměrech Stephana Marilou údajně neměla tušení – myslí si to její rodina, i bratr Eric a prozatím to vylučují také vyšetřovatelé. Jak se navíc Eric domnívá, Stephan přítelkyni schválně poslal několik dní před plánovaným masakrem na Filipíny. Marilou se totiž na Filipínách narodila, měla ale australské občanství.

Lásku k hazardu měla s Paddockem společnou. Stephan si liboval také v nákupu a prodeji nemovitostí. Jak tvrdí jeho sousedé, kvůli návštěvě kasin Paddock s přítelkyní často odjížděli pryč, někdy i na celý měsíc. Zatímco jeho sousedé popisují jako morouse, Marilou podle nich byla milá a přátelská.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1