Vražda novináře má přesah do České republiky, tvrdí slovenský policejní prezident | info.cz

Články odjinud

Vražda novináře má přesah do České republiky, tvrdí slovenský policejní prezident

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, které policisté v neděli našli v jejich domě zastřelené, má přesah do České republiky. Na tiskové konferenci to dnes řekl slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. 

 

Verzí případu existuje dle Gašpara více. Stopy přitom údajně vedou i do České republiky. „Případ souvisí a má jistý dosah do České republiky,“ uvedl dnes bez dalších podrobností šéf slovenské policie.

V průběhu pondělí slovenskou policii kontaktovaly některé zahraniční bezpečnostní sbory nebo bezpečnostní agentury. Slovensko dle tamního ministra vnitra Roberta Kaliňáka při vyšetřování vraždy už navázalo spolupráci s policií v Česku, Itálii či Europolem. 

Slovenská policie rovněž prošetřuje podněty veřejnosti. „Na linku, kterou jsme zveřejnili, jsme již přijali 23 hlášení, které jsme prověřovali. Přišla i nějaké hlášení e-mailem,“ uvedl Gašpar.

Vyšetřování podpořila i slovenská vláda. Premiér Robert Fico na dnešní tiskové konferenci přinesl bankovky v hodnotě milionu eur, které vláda nabízí za informace, které by pomohly dopadnout vraha.

Sedmadvacetiletého investigativního novináře Jána Kuciaka zastřelil neznámý pachatel podle policie s největší pravděpodobností kvůli jeho práci. Kuciak se jako reportér zpravodajského portálu Aktuality.sk věnoval hlavně podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval.

V posledním období Kuciak podle portálu Aktuality.sk mapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, který byl prý napojen na italskou mafii. Portál napsal, že Vadala v roce 2003 stanul v Itálii před soudem v souvislosti s ukrýváním člena mafie, pro nedostatek důkazů byl ovšem zproštěn viny. Později se Vadala přestěhoval na Slovensko, podnikal však také v České republice, jak ukazují výpisy z obchodního rejstříku. Zda by právě toto mohla být ona „česká stopa“ ukáže vyšetřování. 

Portál také napsal, že na východním Slovensku podnikají zástupci několika rodin z prostředí italské Kalábrie, včetně klanu Vadaly, a spojují je aktivity v zemědělství, na které pobírají miliony eur na dotacích. Z nedokončeného Kuciakova článku podle portálu vyplývá, že Vadala a jeho italští známí se dostali do konfliktu se zákonem i na Slovensku.

O zmiňovaném propojení Troškové a Jasaňa na italského podnikatele psal také list Sme a již v roce 2016 rovněž týdeník Plus 7 dní.

Premiér Fico se dnes svých spolupracovníků zastal. „Nemůžete spojovat lidi s úkladnou vraždou, aniž byste předložili jeden jediný relevantní důkaz. Jen tak si vybírat některé lidi, kteří někdy v minulosti měli nějaké kontakty, a dávat je do portfolia lidí, kteří mají něco s úkladnou dvojnásobnou vraždu, je něco, co nemohu akceptovat,“ řekl Fico na společné tiskové konferenci s Gašparem a také s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Dodal, že Jasaň úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.

O zmiňované italské podnikatele se podle Gašpara a Kaliňáka v minulosti zajímala slovenská policie. V jednom případě, který se ale netýkal Vadaly, policie podala návrh na podání obžaloby v souvislosti s podplácením daňových a jiných úředníků.

Nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) a Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po vraždě Kuciaka vybídly Kaliňáka i Gašpara k rezignaci. Podle Fica opozice zneužívá obou vražd k politických cílům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud