Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda novináře otřásá slovenskou politikou. Pracoval na propojení mafie se stranou Smer

Vražda novináře otřásá slovenskou politikou. Pracoval na propojení mafie se stranou Smer

Zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak pracoval na propojení italské mafie se slovenskými politiky. Píše to ve svém dnešním vydání deník SME. Celá kauza údajně dopadá do bezprostřední blízkosti premiéra Roberta Fica, konkrétně se týká jeho asistentky Márie Troškové. Ta má podle novinářů vazby na italské podnikatele, kteří sice působí na Slovensku, ale mají těsné vazby na nejmocnější italskou mafii označovanou jako ´Ndrangheta.

Podle Europolu je to jedna z nejmocnějších zločineckých organizací v Evropě, která se neštítí brutálního násilí. Trošková je ovšem zajímavá i tím, že pracovala začátkem roku 2011 pro podnikatele Pavola Ruska, který je v současnosti obviněn z objednání nájemné vraždy. „Potom se ovšem seznámila s jedním podnikatelem italského původu, který se mimo jiné věnoval solárním elektrárnám a přešla k němu,“ řekl Rusko před časem slovenskému týdeníku Plus 7 dní.

Tímto podnikatelem podle deníku SME je Antonin Vadala. Jeho jméno figuruje ve 32 firmách, z nichž se třetina věnuje právě byznysu se solárními elektrárnami. Na muže se stejným jménem vystavila italská policie zatykač, protože jej podezřívá, že pomáhal ´Ndraghetě s přepravou zboží. Italové totiž zachytili jeho komunikaci s Francescem Zindatem, který byl regionálním šéfem mafie a před časem byl odsouzen. Stíhání proti Vadalovi ovšem bylo zastavené kvůli nedostatku důkazů.

Trošková zároveň figurovala ve firmě GIA Management, kterou zakládala právě s Vadalou. Ten společnost nakonec opustil a jejím majitelem se stal další Ital Pietro Catroppa. Ten pro změnu od roku 2016 vlastní firmu Prodest, kde byl v minulosti společníkem poslanec Smeru a šéf krizového managementu a bezpečnosti státu Viliam Jasaň.

Firmu Prodest přitom podle slovenského deníku SME sledovala Slovenská informační služba, ale není zřejmé z jakého důvodu, protože podle slovenského soudu jde o utajované skutečnosti. Každopádně je zajímavé, že právě Troškovou v roce 2014 přijal jako asistentku Jasaň. Sama Trošková je v současnosti vedená jako poradkyně na slovenské obdobě Úřadu vlády. Není ovšem jasné, jakou práci vykonává a kdo jí seznámil s Robertem Ficem.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1