Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda novináře: Slovenská vláda nabízí milion eur za informace o pachateli

Vražda novináře: Slovenská vláda nabízí milion eur za informace o pachateli

Slovenská vláda se rozhodla podpořit pátrání po vrahovi investigativního novináře Jána Kuciaka, jehož našli zastřeleného společně s jeho přítelkyní v jeho domě ve Veľkej Mači. Za informace, které povedou k dopadení vraha, vláda vypsala odměnu jednoho milionu eur (cca 25 milionů korun). Uvedl to dnes slovenský premiér Robert Fico. 

Fico po jednání, na němž byl generální prokurátor Jaromír Čižnár či ministr vnitra Robert Kaliňák, zdůraznil, že pachatele je třeba dopadnout co nejdříve. I proto slovenská vláda uvolní milion eur, které nabízí za informace, jež policii pomohou dopadnout vraha. 

Policie ve spolupráci s ministerstvem vnitra by měla v dohledné době zveřejnit telefonní číslo, na němž bude přijímat podněty o zločinu. „Budeme přijímat i anonymní podání. Cokoliv, co může přispět k dopadení pachatele nebo pachatelů úkladné vraždy, bude velmi cenné,“ řekl Fico. 

„Vznikne rovněž speciální tým, v němž budou zástupci prokuratury, ministerstva vnitra, NAKA i Slovenské informační služby. V případě potřeby budou přizváni i další představitelé,“ řekl dnes dle listu SME Fico. Součástí vyšetřování by dle deníku měli být i novináři z portálu Aktuality.sk, pro který zavražděný Kuciak pracoval. Někteří z nich navíc pravděpodobně dostanou policejní ochranu. 

Zločin byl spáchán během víkendu v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v rodinném domě 27letého Kuciaka, který se zabýval zejména podezřeními z daňových podvodů. Tyto případy se týkaly především lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

Policejní prezident Tibor Kašpar dnes na tiskové konferenci uvedl, že novinář byl pravděpodobně zavražděn kvůli své práci. „Nejpravděpodobnější verzí je, že to (vražda) souvisí s jeho novinářskou prací,“ řekl Gašpar s odvoláním na obhlídku místa činu. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře. 

Gašpar rovněž uvedl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. Zbraň na místě neštěstí policie nenašla, kriminalisté v souvislosti s případem také nikoho nezadrželi. Policisté bydliště novináře kontrolovali v neděli pozdě večer na žádost matky jeho přítelkyně, která nebyla schopná se spojit s dcerou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1