Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražda z ponorky: Vyšetřovatelé našli hlavu a nohy švédské novinářky

Vražda z ponorky: Vyšetřovatelé našli hlavu a nohy švédské novinářky

Dánští vyšetřovatelé oznámili, že našli hlavu a nohy třicetileté švédské novinářky Kim Wallové. Informaci přinesl server BBC. Zohavená mrtvola byla vylovena z moře u pobřeží Kodaně jedenáct dní poté, co se novinářka v polovině srpna nalodila do ponorky Petera Madsena. Právě jeho vyšetřovatelé podezírají z vraždy. Madsen ale vinu popírá. 

Policejní inspektor Jens Moller uvedl, že policie našla dva pytle. V jednom byla hlava a nohy švédské novinářky, v dalších se našlo její oblečení či nůž. Oba pytle byly zatíženy těžkými kovovými předměty a policie je našla po několika ponorech u pobřeží Kodaně, blízko místa, kde bylo v srpnu objeveno tělo švédské novinářky.

Analýza ukázala, že nalezené části těla patří Kim Wallové. Na lebce se dle Mollera nenašly žádné fraktury. 

Novinářka o Madsenovi psala reportáž, proto se s ním 10. srpna vydala na plavbu jeho ponorkou. Poté se po ní ale slehla zem. Madsen nejdřív tvrdil, že Wallová ponorku v pořádku opustila. Pod tlakem důkazů později tvrdil, že novinářka zemřela při nehodě a on její tělo pohřbil v moři. I tato verze se však zdá jako falešná.

Ženin trup našli policisté 21. srpna na pobřeží Kodaně v pytli se závažím. Tělo nemělo hlavu a některé končetiny, bylo na něm identifikováno patnáct bodných ran. Vyšetřovatelé se proto domnívají, že Madsen Wallovou zavraždil a drží ho ve vazbě. Vede je k tomu i nález v Madsenově počítači - podezřelý muž v něm měl videa zachycující mučení a popravy žen. Madsen však obvinění z vraždy odmítá a dál trvá na verzi s nehodou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1