Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vraždy, žhářství a násilí. Na teroru Rohingů se podíleli i barmští vojáci, tvrdí zadržení novináři

Vraždy, žhářství a násilí. Na teroru Rohingů se podíleli i barmští vojáci, tvrdí zadržení novináři

Pátrání po tom, kdo zabil deset vesničanů v barmském Arakanském státu přivedlo barmské novináře Ťjo Sou Ua a Wa Loneho, kteří pracovali pro Reuters, do vězení. Jsou obviněni z vyzrazení státního tajemství. Vše totiž ukazuje na barmskou armádu a jí organizovaný teror. Reuters včera zveřejnila jejich zprávu.

Barmští vojáci a vesničané buddhistického vyznání se zřejmě podíleli na vraždě deseti civilistů, muslimů z menšiny Rohingů, ve vesnici Inn Din v barmském Arakanském státě. Vládní vojáci navíc páchali další násilí na členech této muslimské menšiny ve většinově buddhistické zemi a vypalovali jejich domy. Vyplývá to z reportáže, kterou včera zveřejnila agentura Reuters. Agentura její zveřejnění dlouho odkládala proto, že dva žurnalisty, kteří na ní pracovali, zatkla loni v prosinci barmská police. Novináři Ťjo Sou U a Wa Lone jsou obviněni z vyzrazení státního tajemství a hrozí jim až 14 let vězení. Sešli se totiž s barmskými policisty a zřejmě se od nich pokoušeli získat další informace o vraždách, ke kterým došlo loni na podzim a které popisuje jejich reportáž.

Šéfredaktor Reuters Stephen J. Adler uvedl, že za nejdůležitější považuje bezpečnost obou novinářů, ale že se nakonec rozhodl reportáž zveřejnit, protože je to „ve veřejném zájmu.“ Jinak řečeno, původně Reuters reportáž nezveřejnila, protože se agentura obávala, že tím vyvolá ještě větší tlak úřadů na oba novináře. Když se ale situace zatčených novinářů nezlepšovala a soud je na začátku tohoto měsíce dokonce odmítl propustit na svobodu na kauci, článek se rozhodla publikovat. Podle serveru BBC tím chce agentura přitáhnout pozornost svět k osudu obou novinářů a tím zvýšit tlak na barmskou vládu, aby je propustila. Zveřejnění reportáže je podle BBC „kalkulovaným rizikem.“ Výsledek publikování reportáže totiž může být i opačný a vést naopak k vyššímu pro vězněné novináře.

Mluvčí barmské vlády Zaw Htay osud obou novinářů nekomentoval, ale řekl americké televizní stanici CNN, že pokud jeho vláda bude mít „silné a hodnověrné přímé důkazy,“ zasáhne proti těm, kteří spáchali vraždy popisované v reportáži. „Nepopíráme obvinění z porušování lidských práv,“ uvedl Zaw Htay. Zároveň ale zdůraznil, že operace v Arakanském státě je zaměřena proti teroristům, islamistickým skupinám bojujícím proti barmské vládě. Barmští představitelé včetně nositelky Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij popírají obvinění z etnických čistek vůči Rohingům o kterých mluví představitelé OSN i nevládní organizace.

„Mezinárodní společenství potřebuje pochopit, kdo jako první provedl teroristický útok. Co by říkala média, pokud by se podobné útoky odehrály v evropských zemích, ve Spojených státech, v Londýně, New Yorku nebo Washingtonu?,“ položil si řečnickou otázku mluvčí barmské vlády Zaw Htay. Zaw Htay tím narážel na to, že na podzim minulého roku zaútočili rohingští muslimští povstalci na barmské policejní stanice a zabili dvanáct policistů. Armáda poté zahájila proti Rohingům odvetné operace, které provázelo vraždění, znásilňování a vypalování vesnic. Stovky tisíc Rohingů utekli před násilím do sousedního Bangladéše. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raád Husajn loni označil akce barmské armády a policie za ,,ukázkovou etnickou čistku."

Muslimští Rohingové tvoří většinu obyvatel barmského Arakanského státu (Barma se oficiálně skládá ze sedmi států a dalších 14 oblastí) v jinak většinově buddhistické Barmě známé také pod jejím nynějším oficiálním názvem Myanmar. V Barmě jsou Rohigové oficiálně považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše a v roce 1982 byla většina z nich zbavena tehdy vládnoucí barmskou vojenskou juntou občanských práv. A to i přes to, že Rohingové žijí v Barmě už několik generací. První muslimové se na toto území přistěhovali patrně v patnáctém století a pojmenování Rohingové je známo z historických záznamů z osmnáctého století.

Rohingové v minulém století několikrát neúspěšně bojovali proti barmské armádě a výsledkem byly stovky tisíc uprchlíků v sousedním Bangladéši i dalších zemích – například Saúdské Arábii, Pákistánu či Malajsii. Násilnosti v letech 2012 a 2013, na kterých se na straně většinových buddhistů zřejmě podílela i armáda, vedly k tomu, že více než 120 tisíc Rohingů skončilo v uprchlických táborech. Další vlna násilí začala loni na podzim a trvá dodnes. Uvádí se, že do sousedního Bangladéše uprchlo od té doby téměř 700 tisíc Rohingů. Není jasné, kolik Rohingů žilo v posledních letech v Arakanském státě v Barmě. Údaje kolísají od více než 700 tisíc osob po 1,1 milionu lidí. Poslední sčítání lidu proběhlo v Barmě v roce 2014 ale nebylo při něm možné uvádět rohingskou národnost.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1