Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vraždy, žhářství a násilí. Na teroru Rohingů se podíleli i barmští vojáci, tvrdí zadržení novináři

Vraždy, žhářství a násilí. Na teroru Rohingů se podíleli i barmští vojáci, tvrdí zadržení novináři

Pátrání po tom, kdo zabil deset vesničanů v barmském Arakanském státu přivedlo barmské novináře Ťjo Sou Ua a Wa Loneho, kteří pracovali pro Reuters, do vězení. Jsou obviněni z vyzrazení státního tajemství. Vše totiž ukazuje na barmskou armádu a jí organizovaný teror. Reuters včera zveřejnila jejich zprávu.

Barmští vojáci a vesničané buddhistického vyznání se zřejmě podíleli na vraždě deseti civilistů, muslimů z menšiny Rohingů, ve vesnici Inn Din v barmském Arakanském státě. Vládní vojáci navíc páchali další násilí na členech této muslimské menšiny ve většinově buddhistické zemi a vypalovali jejich domy. Vyplývá to z reportáže, kterou včera zveřejnila agentura Reuters. Agentura její zveřejnění dlouho odkládala proto, že dva žurnalisty, kteří na ní pracovali, zatkla loni v prosinci barmská police. Novináři Ťjo Sou U a Wa Lone jsou obviněni z vyzrazení státního tajemství a hrozí jim až 14 let vězení. Sešli se totiž s barmskými policisty a zřejmě se od nich pokoušeli získat další informace o vraždách, ke kterým došlo loni na podzim a které popisuje jejich reportáž.

Šéfredaktor Reuters Stephen J. Adler uvedl, že za nejdůležitější považuje bezpečnost obou novinářů, ale že se nakonec rozhodl reportáž zveřejnit, protože je to „ve veřejném zájmu.“ Jinak řečeno, původně Reuters reportáž nezveřejnila, protože se agentura obávala, že tím vyvolá ještě větší tlak úřadů na oba novináře. Když se ale situace zatčených novinářů nezlepšovala a soud je na začátku tohoto měsíce dokonce odmítl propustit na svobodu na kauci, článek se rozhodla publikovat. Podle serveru BBC tím chce agentura přitáhnout pozornost svět k osudu obou novinářů a tím zvýšit tlak na barmskou vládu, aby je propustila. Zveřejnění reportáže je podle BBC „kalkulovaným rizikem.“ Výsledek publikování reportáže totiž může být i opačný a vést naopak k vyššímu pro vězněné novináře.

Mluvčí barmské vlády Zaw Htay osud obou novinářů nekomentoval, ale řekl americké televizní stanici CNN, že pokud jeho vláda bude mít „silné a hodnověrné přímé důkazy,“ zasáhne proti těm, kteří spáchali vraždy popisované v reportáži. „Nepopíráme obvinění z porušování lidských práv,“ uvedl Zaw Htay. Zároveň ale zdůraznil, že operace v Arakanském státě je zaměřena proti teroristům, islamistickým skupinám bojujícím proti barmské vládě. Barmští představitelé včetně nositelky Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij popírají obvinění z etnických čistek vůči Rohingům o kterých mluví představitelé OSN i nevládní organizace.

„Mezinárodní společenství potřebuje pochopit, kdo jako první provedl teroristický útok. Co by říkala média, pokud by se podobné útoky odehrály v evropských zemích, ve Spojených státech, v Londýně, New Yorku nebo Washingtonu?,“ položil si řečnickou otázku mluvčí barmské vlády Zaw Htay. Zaw Htay tím narážel na to, že na podzim minulého roku zaútočili rohingští muslimští povstalci na barmské policejní stanice a zabili dvanáct policistů. Armáda poté zahájila proti Rohingům odvetné operace, které provázelo vraždění, znásilňování a vypalování vesnic. Stovky tisíc Rohingů utekli před násilím do sousedního Bangladéše. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raád Husajn loni označil akce barmské armády a policie za ,,ukázkovou etnickou čistku."

Muslimští Rohingové tvoří většinu obyvatel barmského Arakanského státu (Barma se oficiálně skládá ze sedmi států a dalších 14 oblastí) v jinak většinově buddhistické Barmě známé také pod jejím nynějším oficiálním názvem Myanmar. V Barmě jsou Rohigové oficiálně považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše a v roce 1982 byla většina z nich zbavena tehdy vládnoucí barmskou vojenskou juntou občanských práv. A to i přes to, že Rohingové žijí v Barmě už několik generací. První muslimové se na toto území přistěhovali patrně v patnáctém století a pojmenování Rohingové je známo z historických záznamů z osmnáctého století.

Rohingové v minulém století několikrát neúspěšně bojovali proti barmské armádě a výsledkem byly stovky tisíc uprchlíků v sousedním Bangladéši i dalších zemích – například Saúdské Arábii, Pákistánu či Malajsii. Násilnosti v letech 2012 a 2013, na kterých se na straně většinových buddhistů zřejmě podílela i armáda, vedly k tomu, že více než 120 tisíc Rohingů skončilo v uprchlických táborech. Další vlna násilí začala loni na podzim a trvá dodnes. Uvádí se, že do sousedního Bangladéše uprchlo od té doby téměř 700 tisíc Rohingů. Není jasné, kolik Rohingů žilo v posledních letech v Arakanském státě v Barmě. Údaje kolísají od více než 700 tisíc osob po 1,1 milionu lidí. Poslední sčítání lidu proběhlo v Barmě v roce 2014 ale nebylo při něm možné uvádět rohingskou národnost.

 

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1