Vřelé přátelství Macrona s Trumpem? Uhynulo stejně jako jejich dub v Bílém domě | info.cz

Články odjinud

Vřelé přátelství Macrona s Trumpem? Uhynulo stejně jako jejich dub v Bílém domě

Zpočátku vřelý vztah amerického a francouzského prezidenta se časem proměnil a neshody mezi oběma muži začínají převládat. K Emmanuelu Macronovi má sice Donald Trump stále blíže než k vůdkyním Německa a Británie, jakékoliv spojenectví ale vnímá jen z pozice síly.

Staletí váleční veteráni, kladení věnců a také vysoká politika. Tak dnes – přesně 75 let po vylodění spojenců v Normandii – vypadají vzpomínkové akce a oslavy Dne D v normandském Caen. Při té příležitosti je po delší době na programu i setkání francouzsékého prezidenta Emmanuela Macrona s Donaldem Trumpem.

Oba muži spolu budou nejdříve 30 minut jednat, poté zasednou k hodinu a půl trvajícímu pracovnímu obědu. Bude to jejich první schůzka po listopadové sérii Trumpových útočných tweetů u příležitosti oslav konce první světové války. Překvapivá idyla, která od začátku provázela jejich vztah, je podle všeho pryč. K jednacímu stolu zasednou politici, jejichž styl i cíle se dramaticky liší.

 

Jak připomínají francouzská média, Paříž přišla v prosinci loňského roku o oceňovaného prostředníka, jímž byl šéf Pentagonu James Mattis. Podobný efekt měl i dřívější odchod šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona. I s ním si Francouzi rozuměli lépe než s jeho nástupcem Mikem Pompeem, jenž se striktně drží pozic svého šéfa v Bílém domě.

Ani osobní vztahy, na kterých se zpočátku Francouzi snažili vztah s Trumpem postavit, už nejsou jako dřív. Oba státníci si telefonují podstatně méně než v minulosti a na světlo vycházejí stále více neshody, ať už to jsou názory na klima, dohodu o íránském jaderném programu nebo cla v mezinárodním obchodu.

„V očích amerického prezidenta je jeho francouzský protějšek ale stále jediný lídr v zemích Evropské unie, se kterým si může rozumět,“ citoval deník Le Monde Laurence Nardona z Francouzského institutu pro mezinárodní vztahy. S německou kancléřkou Angelou Merkelovou má totiž Trump vztahy velmi chladné a s britskou premiérkou Theresou Mayovou je to podobné – těžko lze čekat něco jiného ve chvíli, kdy ji Trump opakovaně kritizoval kvůli brexitovým jednáním a vychvaloval jejího stranického rivala Borise Johnsona.

To, že čtvrteční schůzka nebude žádná idylka, naznačila už Macronova pondělní slova. Šéf Elysejského paláce kritizoval obchodní válku pod vedením Donalda Trumpa, který nejenže „zabíjí evropský ocelářský průmysl“, ale také zvýhodňuje populisty podporované „jeho velmi dobrým přítelem, panem Stevem Bannonem“. Toho už dříve Macron obvinil, že usiluje o „zničení Evropy“.

Šéfům velkých bank pozvaným do Elysejského paláce také Macron připomněl, že Spojené státy jsou zemí, která odmítá Pařížskou dohodu o klimatu.

Infografika: vylodění v Normandii

Ještě drsnější hodnocení Bílého domu vyslovil na serveru Huffington Post Gérard Auraud, bývalý francouzský velvyslanec ve Washingtonu: „Populistická krize je důležitější, hlubší a vážnější, než jsme si mysleli. A tuto novou politiku, tak odlišnou od té, jakou vedli jeho předchůdci, zosobňuje populistický vůdce Donald Trump. Tato politika je založená čistě na síle. Trump je lhostejný ke spojencům i k historii. Nevidí smysl ve vytváření aliancí. Myslí si, že to moc stojí,“ říká.

 

Nabídku Macrona, aby Spojené státy a Evropská unie postupovaly v obchodní válce společně, Trump odmítl. Podle Aurauda je to proto, že americký prezident vidí dále – až se USA vypořádají s Čínou, může být EU dalším protivníkem v řadě. „Evropu on považuje za horší, než Čínu,“ domnívá se diplomat.

Celý svět si přitom ještě pamatuje, jak vloni Macron a Trump ve společnosti prvních dam zasazovali společně dub v zahradách Bílého domu. Strom měl symbolizovat houževnatost francouzsko-amerického přátelství. Dub dovezený z Francie se ale neuchytil a místo, kde se oba státníci oháněli před rokem rýčem, nakonec zarostlo trávou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud