„Všechny nás považují za Islámský stát.“ Sunnité z míst osvobozených od radikálů čelí kruté mstě | info.cz

Články odjinud

„Všechny nás považují za Islámský stát.“ Sunnité z míst osvobozených od radikálů čelí kruté mstě

První, co obyvatelé Iráku ucítili po osvobození z područí Islámského státu, byla úleva. V sunnitských vesnicích a městech však brzy zavládl strach. Právě sunnité jsou totiž častým terčem podezření ze spolupráce s Islámským státem, které pak vede k násilným mstám a vypalování jejich majetku. Začínají se proto objevovat obavy, zda by při první příležitosti nevítali utlačovaní sunnité radikály s otevřenou náručí. Irácká vláda tak stojí před kritickou zkouškou – dokáže získat důvěru sunnitské menšiny a podaří se vztahy v zemi urovnat?

Ze sunnitské vesnice Muneira na severu Iráku se podařilo vyhnat Islámský stát před necelým rokem, dodnes si však lidé žijící ve vesnici neoddechli. Jsou totiž terčem nekonečných podezření ze strany šíitské vlády a armády. „Problém je, že nás všechny považují za Islámský stát,“ říká podle deníku The Washington Post humanitární pracovník z Muneiry Kalíd Saleh.

Dubnový průzkum výzkumného centra Almustakilla ukázal, že většina iráckých sunnitů vidí směřování Iráku nadějně. V Muneiře se však veškeré naděje každým dnem vypařují. Ve vesnici, která je krvavou válkou silně poznamenaná, většinu domů zničil Islámský stát nebo irácká armáda při jejím osvobozování. Některé však lehly popelem poté, co je zapálil pomstychtivý dav.

Terčem pomsty se stalo pět domů, které patřily rodině obviněné z podpory džihádistů. Z domu zmizely všechny věci, až na dětské kolo, pračku a věšák. Pak byly domy zapáleny. Milice, která byla v té době pověřena obranou vesnice, však ze žhářství falešně obvinila samotné členy rodiny.

Milice se nijak netají tím, že si obvinění vymyslela, naopak tvrdí, že zničení jejich domova je ještě málo. „Stále dýchají vzduch,“ říká Šakr Atallah Helal – bývalý policista a člen militantní skupiny.

Rodina se provinila tím, že se před třemi lety přidala k protivládním protestům. Mezi demonstranty se ale infiltroval Islámský stát, který se tak snažil využít davového hněvu a začal ovládat jednu část Iráku za druhou. Mnozí z vesnice Muneira s protesty sympatizovali, přímo se jich ale neúčastnili – tento fakt se však v pomstychtivé atmosféře po pádu islamistů rozplynul jako pára nad hrncem. „Jsou to oni, kdo přinesli Daeš (arabský výraz pro Islámský stát),“ tvrdí Helal.

Podobné příběhy plné podezření, pomsty a vypalování domů však přicházejí z různých koutů Iráku, ne jen z Muneiry. Jedním ze zdrojů všudypřítomného hněvu jsou hromadné hroby plné těl policistů a dalších členů bezpečnostních složek, často se svázanými rukami za zády. Právě hroby obětí Islámského státu lidi nutí k odplatě. „Nedopustíme, aby se na ně zapomnělo,“ říká Halal.

O mužích, kteří byli neprávem obviněni ze žhářství, už ve vesnici nikdo neslyšel. O několik měsíců později odtud utekli. „Nikdo o nich nic neví,“ říká ředitel místní školy Jásir Ibrahím s tím, že jejich rodiny, kterým rozzuřený dav domy také vypálil, dnes žijí za vesnicí.

Sunnité, kteří doplácejí na nedávnou přítomnost Islámského státu, žijí po celém Iráku. Vedou se proto debaty, že by frustrovaní muslimové, kteří jsou častým terčem pomsty a násilí, mohli radikály přivítat zpátky. Zrovna v Mineiře však takové obavy zřejmě nejsou na místě. Obyvatelé tu totiž na dobu pod nadvládou Islámského státu vzpomínají s hrůzou v očích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud