Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vstup do USA jedině za heslo? Ministr chce vpouštět jen lidi, kteří odhalí úřadům své já na sociálních sítích

Vstup do USA jedině za heslo? Ministr chce vpouštět jen lidi, kteří odhalí úřadům své já na sociálních sítích

Obavy o národní bezpečnost obcházejí v souvislosti s teroristickou hrozbou celý svět. Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly přišel v rámci série opatření, která mají přinést důslednější kontrolu lidí cestujících z tzv. rizikových zemí do USA, s radikálním nápadem. Do země je chce vpustit jedině, pokud odevzdají úřadům svá hesla k sociálním sítím.

Ministrův návrh je součástí připravovaného programu důkladného prověřování migrantů, o který se zasazuje nová administrativa Donalda Trumpa. Kelly předesílá, že se nemá jednat o nic dočasného a naopak s postupem času má přituhovat. 

„To, jak žijete, kdo vám posílá peníze, jaké internetové stránky navštěvujete – cokoliv z toho nám může poskytnout bližší specifikaci, s jakým člověkem vlastně máme co do činění,“ cituje slova ministra vnitřní bezpečnosti server Daily Beast.

Na zavedení zpřísněných prověrek staví Spojené státy budoucnost kontroverzního zákazu vstupu do země pro lidi ze sedmi převážně muslimských států. Ten měl platit dočasně a úřadům měl dát prostor pro přípravu důsledných kontrol. 

Kelly opět zdůraznil, že se nejedná o zákaz vstupu muslimů do USA, ale o zákaz vstupu občanů ze zemí, jejichž policejním složkám Američané nedůvěřují, že jsou schopny dostatečně předem prověřit identitu lidí, kterým vydají vízum. Slovy o tom, že soudci nejsou zodpovědní za bezpečnost země, se následně přidal ke kritice Donalda Trumpa na adresu soudce, který kritizovaný prezidentský výnos pozastavil.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744