Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Všude byly kusy těl, požírali je kočky a psi,“ vzpomínají na život v syrské baště IS přeživší

„Všude byly kusy těl, požírali je kočky a psi,“ vzpomínají na život v syrské baště IS přeživší

Třísettisícové město Rakka Islámský stát ovládl v lednu 2014, jeho obyvatelé se od té doby stali svědky neuvěřitelných krutostí a brutálních poprav. V červnu začali životy civilistů navíc ohrožovat nálety mezinárodní koalice, která v boji za dobytí Rakky podpořila arabsko-kurdské milice SDF. Děsivá svědectví ze života v Rakce přinesl britský deník The Times.

Popravy začaly téměř ihned poté, co se radikálové zmocnili Rakky. Inženýr Ajman Ogala byl donucen sledovat poslední popravu letos v červnu. Uprostřed náměstí střelili radikálové muže do hlavy a po dobu tří dnů nechali jeho tělo viset na billboardu, aby na něj všichni viděli. „Myslím, že jsou to zaostalí lidé, kteří vrátili islám zpět do temných dob,“ říká Ogala.

Kruté zabíjení lidí bylo v Rakce na denním pořádku. O syna kvůli radikálům přišel i Ahmed Najm Ali. Klučina šel pro vodu, protože ale přecházel z jednoho sousedství do druhého, upozornil na sebe islamisty, kteří ho považovali za špiona Kurdů a vsadili ho do vězení. „Popravili ho a hodili jeho tělo psům,“ říká Najm Ali.

„Nedovolili mi, abych ho viděl. Ale řekl mi to jiný muž, kterého propustili,“ dodává otec Raeda. Zpráva o smrti syna byla pro Ahmeda příslovečnou poslední kapkou. Sbalil zbytek rodiny a za pomoci pašeráků utekli.

Takové štěstí ale neměl Abu Ali – soused Ajmana Ogaly, který byl jednou z prvních obětí v Rakce. Ali dal dohromady skupinu 14 lidí, včetně manželky, dětí a rodičů, se kterými se rozhodl utéct pryč. Na útěk se dali ve tři hodiny ráno, všiml si jich ale snajpr a začal jednoho po druhém střílet – zabil Aliho, jeho ženu a pět dalších lidí. Sedm uprchlíků se střelci vzdalo. „Smál se. Říkal: ‚Mám vás‘,“ vzpomíná jeden z těch, kteří útěk přežili.

Boj o Rakku, který začal před čtyřmi měsíci, doprovázely údery letecké koalice vedené Spojenými státy. V srpnu se útoky ze vzduchu začaly podle výpovědí přeživších stupňovat – přicházely každou hodinu a půl. Těla zůstala zasypaná v troskách domů a za horkých letních dnů se začaly brzy rozkládat.

V září se situace ve městě ještě zhoršila. Bomby padaly ve dne, v noci. Na střeše domu Ajmana Ogaly se usídlil jeden z radikálů s raketometem v ruce. Obyvatelé domu věděli, že muž je živým terčem a prosili ho, aby odešel pryč. Odmítl, nakonec ale přeci jen odešel o dům dál. Netrvalo dlouho a dům s radikálem bez milosti zničil letecký úder. Pak ale přišla řada i na dům Ogaly.

Když se skrýval s manželkou a třemi dětmi na záchodě v přízemí, napočítal celkem 50 výbuchů, jednapadesátá exploze zasáhla jeho dům. Ten se celý zhroutil, až na dobře postavenou toaletu, kde se Ogala ukrýval s rodinou. „Vyšel jsem ven. Všude byly kusy lidských těl. Do rána už je žrali kočky a psi. Smrad z těl byl všude,“ vzpomíná Ogala.

Dobytí východosyrského města Rakka pro Islámský stát znamená jednu z posledních ran, které brutální teroristickou organizaci postupně srazily na kolena. Konečné vítězství nad radikály ohlásily začátkem tohoto týdne arabsko-kurdské milice SDF, kterým se podařilo hlavní baštu Islámského státu v Sýrii dobýt za pomoci mezinárodní koalice vedené Spojenými státy po čtyřech měsících.

Právě útoky ze vzduchu se na infrastruktuře města podepsaly nejvíc a zanechaly místní obyvatele bez vody i elektřiny. Škody zatím vyčísleny nejsou, Washington už ale přislíbil, že se znovuzavedením základních služeb pomůže.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1