Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Všude stříkala krev.“ Z Londýna proudí hrůzná svědectví otřesených svědků

„Všude stříkala krev.“ Z Londýna proudí hrůzná svědectví otřesených svědků

Londýnem v noci na neděli otřásl další teroristický útok. Nejprve vjela dodávka do chodců na Londýnském mostě a zabila šest lidí. Později o kus dál z dodávky vyskočili tři muži a bodali do lidí. Policie všechny tři útočníky zastřelila, čtyřicet osm lidí skončilo s více či méně vážnými zraněními v nemocnici. Z místa proudí hrozivé výpovědi otřesených svědků. 

„Mysleli jsme si, že je to autonehoda, ale jakmile jsme se přiblížili, viděli jsme spoustu krve a těla. Napravo byla vážně zraněná těhotná žena a nalevo oživovali muže. Ten začal dýchat, ale nevíme, jestli ta žena přežila,“ citoval server The Guardian jednoho ze svědků.

Muži vyskočili dle svědků z dodávky, utíkali do nejbližší restaurace a začali bodat do lidí. „Doslova je začali kopat, mlátit, pak si vyndali nože a bodali. Bylo to neskutečné řádění,“ popsal jeden ze svědků.

Vražednému řádění přihlížel také taxikář, který zrovna projížděl místem útoku. „Šli jen tak ulicí a náhodně bodali do lidí,“ popsal hrůzu, kterou viděl na vlastní oči. Novinářům také uvedl, že jeden z teroristů bodnul do hrudi mladou ženu.

Marc viděl, jak auto najíždí do lidí. „Vyhodilo to lidi dvacet stop do vzduchu. Tam, kde jsem byl, jsem viděl ležet na zemi pět nebo šest lidí. Vypadali, že jsou buď mrtví, nebo krátce před smrtí,“ podělil se o hrůzný zážitek se stanicí BBC Radio 5.  

Podobně hrozivá scéna se odehrála i před Elsbeth Smedley, která trávila večer v jedné z londýnských restaurací, když do objektu najednou vběhl muž s „dlouhým nožem“. V nastalé panice někteří hosté nestihli před útočníkem utéct. Smedley viděla, jak zaútočil na číšnici. „Bodal jí do krku, dalšímu muži vrazil nůž do zad a utekl,“ popsala svědkyně pro CNN.

„Okolo desáté hodiny večer vběhla do hospody žena, která hledala pomoc. Vypadalo to, že má podříznuté hrdlo,“ řekla Alex Shellum serveru Fairfax Media. Jiný svědek, čtyřiapadesátiletý Jeff Whitsey, popsal, že do hospody, kde trávil sobotní večer, vběhla mladá žena, která byla vážně zraněná. „Byl to velmi hluboký řez. Krev byla všude, stříkala ven. Bylo to strašné, fakt vážně strašné,“ je ještě teď Whitsey šokovaný.

Někteří se snažili útočníka zastavit. Gerard Vowls novinářům pověděl, že po útočnících házel židle, sklenice a lahve. „Snažili se ke mně dostat, aby mě pobodali... bodali všechny. Ďábelští lidé,“ neskrýval Brit rozhořčení.

Manželé Natalie a Ben se zrovna nacházeli u vchodu do stanice metra v ulici Borough High Street, když začali lidé prchat. Pak spatřili jednoho z vrahů. „Viděl jsem muže v červeném oděvu s docela velkým nožem. Bodal do jednoho muže, dost chladně ho bodl asi třikrát. Ten muž se sesunul k zemi,“ popsali novinářům.

 

 

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1