Články odjinud

Vůči Rusku a Číně je třeba opatrnost, shodují se experti. Aktivitám špionů se dá čelit

Vůči Rusku a Číně je třeba opatrnost, shodují se experti. Aktivitám špionů se dá čelit

V pondělí zveřejněná výroční zpráva BIS varuje před nárůstem aktivit ruských a čínských špionů na českém území. Na rozpínavost velmocí upozorňuje i výroční zpráva Vojenského zpravodajství. Text BIS je až nezvykle otevřený a kritizuje i některé politiky. Podle expertů oslovených redakcí INFO.CZ je opatrnost vůči Rusku a Číně na místě. Je také potřeba posilovat odolnost společnosti proti zahraničním vlivům.

Na zprávu o činnosti BIS za rok 2017 se čekalo zhruba o dva měsíce déle, než je zvykem. Výsledek je ale na veřejný dokument zpravodajských služeb nezvykle kritický, obzvlášť v kapitole, která se věnuje kontrarozvědné činnosti.

„Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím,“ píše se v části zprávy, která se zaměřuje na ruský vliv v Česku.

BIS konstatuje, že Česko bylo cílem ruských snah zaměřených proti Evropské unii a NATO. Zároveň dodává, že Češi často věnují pozornost marginálním problémům, zaměřují se na detaily a nechápou ruskou hybridní strategii jako komplexní systém.

„Také ve strategických dokumentech české vlády je Rusko zmiňováno jako aktér, který destabilizuje evropské struktury. Kontakty mezi Českem a Ruskem jsou de facto zmrazené, kontakty pana prezidenta jsou jeho osobními aktivitami. Rusko má v ČR své osobní zájmy a je třeba si na něj dávat pozor,“ přibližuje pro INFO.CZ současnou realitu česko-ruských vztahů odborník na Rusko z Institutu mezinárodních studií FSV UK Jan Šír.

Rusům se v Česku pohybuje dobře

Šír se s BIS vesměs shoduje na cílech ruských snah. Česko je pro Rusy zajímavé tím, že je zakotvené v Evropské unii a NATO, a skrze nálady společnosti a politických špiček se Kremlu může podařit zmíněné instituce destabilizovat. To by potenciálně mělo vliv na rozhodování o zásadních věcech typu reakce na dění na Ukrajině či případné rušení sankcí.

„Česko je pro Rusy zajímavé i proto, že se jim tady pohybuje velmi dobře, mohou odsud šířit své aktivity do dalších západních zemí, jako jsme to viděli například v kauze Skripal. Dnes už s jistotou víme, že útočníci nějakou dobu pobývali v Česku. Klíčovou otázkou nyní je, zda ruské státní společnosti pustíme k některým strategickým projektům, narážím například na zmiňovanou dostavbu jaderných elektráren,“ dodává.

Zatímco BIS kritizuje české politiky za lehkovážný přístup k informacím, Šír se domnívá, že řada úřadů pracuje tak, jak má. Problém vidí v konkrétních politicích, například zmíněném chování prezidenta Miloše Zemana, který s ruskými politickými špičkami udržuje kontakty navzdory krokům Moskvy ve světě. Podle něj je potřeba posilovat odolnost české společnosti proti vnějším vlivům.

„Ruské aktivity nejsou zatím vojenského typu, takže se jim dá čelit například snižováním korupce, omezováním prostoru pro působení ruských agentů, podporováním mezinárodní institucí, v nichž jsme ukotvení a posilováním vlastní obranyschopnosti,“ domnívá se Šír.

Na velký prostor, který tu ruští špioni dostávají, upozorňuje i BIS. Ta v tomto kontextu zmiňuje situaci na ruské ambasádě, která se i v médiích mnohokrát objevila v souvislosti s nadměrným počtem zpravodajců pobývajících v Česku pod hlavičkou ruské diplomacie. Ruský diplomatický sbor označuje česká rozvědka za nejvýznamnější zdroj rizika kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a „nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky“.

BIS v tomto kontextu připomíná i nepoměrně menší diplomatickou misi Česka v Moskvě. Počty českých diplomatů v Rusku a obavy z omezení funkčnosti českého zastoupení hrají roli i v konkrétních politických krocích. Kreml praktikuje politiku reciprocity, kdy na vyhoštění diplomatů reaguje tím, že sám vyhostí stejný počet zástupců druhého státu. Vláda s tímto problémem musela pracovat například letos na jaře, když se rozhodla vyhostit trojici Rusů jako trest za pokus o vraždu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

Čínská efektivita

Druhou zemí, před kterou BIS varuje, je Čína. Ačkoli Peking neposiloval množství zpravodajců operujících na českém území, ti stávající byli daleko výkonnější.

„Na území ČR či proti českým zájmům nepůsobily nepřátelsky jen čínské zpravodajské služby. K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali i kariérní čínští diplomaté. V tomto kontextu je nutné konstatovat, že čínský přístup je de facto stejně hybridní jako ruský, hrozbu může představovat zpravodajský důstojník stejně jako kariérní diplomat či byznysmen,“ píše se ve výroční zprávě.

Sinoložka z Ústavu Dálného východu FF Olga Lomová pro INFO.CZ vysvětluje, že Česko je pro Čínu zajímavé jako členská země EU. S ohledem na svoji komunistickou minulost představuje potenciální příležitost prosazovat své globální zájmy například na poli Evropské unie.

Pekingu se v uplynulém roce podařilo zvýšit svoji schopnost ovládat čínskou komunitu v Česku. Čínské aktivity podle BIS představují riziko i v oblasti ekonomické a vědecko-technické rozvědky. „Čína disponuje téměř neomezeným kapitálem, který je schopna nabízet zahraničním firmám výměnou za přístup k duševnímu vlastnictví, anebo vstup na zahraniční trhy.“

V tomto kontextu BIS upozorňuje na čínský desetiletý plán rozvoje Made In China, který jako nebezpečný vnímají i Spojené státy. Vojenská rozvědka dodává, že pro Peking je klíčová i iniciativa Pásu a stezky, jež spočívá v budování vazeb a sfér čínského vlivu.

Revize nefunkční ekonomické diplomacie

Jak připomněl projekt Sinopsis, s iniciativou Pásu a stezky souvisí také korupční kauza šéfa neziskového křídla CEFC Patricka Ho. Ten měl uplácet představitele OSN včetně předsedy Valného shromáždění OSN a několika prezidentů. U soudu je i kvůli praní špinavých peněž.

Právě CEFC vyzdvihoval prezident Miloš Zeman jako průkopníka čínských investic v Česku. Její někdejší předseda Jie Ťien-minh je navzdory jarnímu zmizení a údajnému vyšetřování čínskými orgány stále prezidentovým poradcem.

Projekty CEFC v Česku však dopadly neslavně a po zmizení Jie Ťien-minha se dostaly do potíží. Její aktivity a majetky čítající například Pivovary Lobkowitz, nemovitosti nebo fotbalovou Slavii Praha následně převzala společnost CITIC.

„CITIC jako otevřeně státní společnost dělá dál to, co se dříve snažil dělat zdiskreditovaný CEFC – vytvářet podmínky výhodné pro čínský stát, zejména v politické rovině,“ říká Lomová, podle níž je nyní třeba revidovat současné pojetí ekonomické diplomacie. Uvítala by větší efektivnost.

„Doposud jsou výsledky chabé, ČR má stále deficit obchodní bilance s ČLR 10:1 a navzdory uzavřenému strategickému partnerství se našim firmám a našemu zboží nijak neusnadňuje přístup na čínský trh. V širších souvislostech je také na místě promýšlet vyváženost mezi krátkodobými ekonomickými zájmy a dlouhodobými politickými vztahy, a snažit se, aby podbízení se Číně nevyústilo do odklonu od našich skutečných strategických partnerů na západě,“ dodává Lomová.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818