Výbuch na Manhattanu byl pokusem o teroristický čin, potvrdily úřady. O další hrozbě nevědí | info.cz

Články odjinud

Výbuch na Manhattanu byl pokusem o teroristický čin, potvrdily úřady. O další hrozbě nevědí

Výbuch, který odpoledne otřásl rušným nádražím na newyorském Manhattanu, byl podle starosty metropole Billa de Blasia pokusem o teroristický útok. Podezřelého muže policie zadržela. Nikdo ze zraněných není v ohrožení života.

Vyšetřovatelé potvrdili, že explodovala takzvaná trubková bomba – tedy jednoduché podomácku sestavené zařízení. Útočník ho odpálil v podchodu, který spojuje nádraží s Times Square.

Podle úřadů měl útočník připevněnou výbušninu k tělu a zranil tři lidi v bezprostřední blízkosti. Sám skončil v nemocnici. Další zranění mají oděrky a popáleniny. Podle guvernéra Andrewa Cuoma se jednalo o primitivní výbušné zařízení. Není vyloučené, že selhalo a nezpůsobilo takovou destrukci, jak bylo zamýšleno.

Policie pachatele identifikovala jako Akayeda Ullaha, který žije v New Yorku sedm let. Podle de Blasia útočník jednal sám. Policie případ nadále vyšetřuje a zkoumá mužovy vazby a kontakty. Neví ale o žádném dalším bezprostředním riziku.

Policie podle zástupců města krizovou situaci zvládla velmi efektivně. Před měsícem podstoupila pro podobné případy cvičení a je prý pro podobné případy bezchybně připravená.

Autobusový terminál Port Authority je největší v USA, ročně obslouží 65 milionů lidí. 

autor: reuters

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud