Výbušná studie: Saúdská Arábie finančně podporuje islámský extremismus v Británii | info.cz

Články odjinud

Výbušná studie: Saúdská Arábie finančně podporuje islámský extremismus v Británii

Saúdská Arábie je hlavním zahraničním podporovatelem islámského extremismu ve Velké Británii. Tvrdí to nově zveřejněná zpráva think-tanku Henry Jackson Society, podle které existuje „jasná a rostoucí vazba“ mezi financemi přicházejících ze zahraničí, především pak ze Saúdské Arábie, a nárůstem islámského extremismu a násilí v zemi. Studie přichází v době, kdy premiérka Theresa Mayová čelí drsné kritice opozice za to, že nechce zveřejnit vlastní zprávu o saúdskoarabské podpoře extremismu, kterou nechala britská vláda zpracovat před dvěma lety.

„Existuje jasné a rostoucí spojení mezi zahraničním financováním islámského extremismu a násilným terorismem, kterého jsme byli svědky ve Velké Británii a Evropě,“ řekl k výsledkům studie její autor Tom Wilson. Ten tvrdí, že je potřeba „zahájit veřejné šetření financování islámského extremismu“ ze strany zemí Perského zálivu, které v Británii podporují teroristické aktivity.

Největším podporovatelem je podle zprávy think-tanku Henry Jackson Society „Saúdská Arábie, která od šedesátých let sponzoruje mnoha miliony dolarů wahhábistický islám v islámském světě, včetně muslimských komunit na Západě“. V podobě darů tečou Saúdskoarabské peníze hlavně do britských mešit a islámských vzdělávacích institucí, které na oplátku dávají prostor radikálním kazatelům a šíří extremistickou literaturu.

„Vliv byl také rozvíjen prostřednictvím výcviku britských muslimských náboženských vůdců v Saúdské Arábii nebo používáním saúdských učebnic v řadě britských nezávislých islámských škol,“ píše think-tank, který kromě Saúdské Arábie ukazuje také na Írán.

Důsledkem snah saúdskoarabského království a dalších zemí Perského zálivu jsou podle think-tanku četné případy Britů, kteří se přidali k džihádistickým skupinám v Sýrii a Iráku. Jejich radikalizace je spojována právě s institucemi a kazateli financovanými ze zahraničí.

Zpráva přitom přichází v době, kdy je premiérka Theresa Mayová vláčena opozicí za to, že odmítá zveřejnit závěry studie ministerstva vnitra o existenci a vlivu islamistických organizací v Británii, kterou nechal v roce 2015 vypracovat tehdejší premiér David Cameron. Vláda Mayové tvrdí, že veřejnost nesmí znát závěry zprávy kvůli citlivosti informací, které obsahuje.

To ale kritici odmítají. Důvodem, proč Mayová nechce zprávu zveřejnit, jsou podle nich dlouhodobé diplomatické, bezpečnostní a ekonomické vazby mezi Londýnem a zeměmi Perského zálivu, především pak Saúdskou Arábií. Svého největšího spojence a obchodního partnera na Blízkém východě přitom Mayová navštívila v dubnu, tedy krátce po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, kterou byl formálně zahájen proces vystoupení země z Evropské unie.

Ke zveřejnění zprávy nyní vyzval i poslanec z labouristické strany Dan Jervis. „Tato zpráva od Henry Jackson Society vrhá světlo na extrémně znepokojivé vazby mezi Saúdskou Arábií a financováním extremismu zde ve Velké Británii,“ řekl s tím, že je potřeba odstřihnout extremistické skupiny od financí. „Vyzývám proto vládu, aby zveřejnila zprávu o zahraničním financování,“ prohlásil Jervis.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud