Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbušná studie: Saúdská Arábie finančně podporuje islámský extremismus v Británii

Výbušná studie: Saúdská Arábie finančně podporuje islámský extremismus v Británii

Saúdská Arábie je hlavním zahraničním podporovatelem islámského extremismu ve Velké Británii. Tvrdí to nově zveřejněná zpráva think-tanku Henry Jackson Society, podle které existuje „jasná a rostoucí vazba“ mezi financemi přicházejících ze zahraničí, především pak ze Saúdské Arábie, a nárůstem islámského extremismu a násilí v zemi. Studie přichází v době, kdy premiérka Theresa Mayová čelí drsné kritice opozice za to, že nechce zveřejnit vlastní zprávu o saúdskoarabské podpoře extremismu, kterou nechala britská vláda zpracovat před dvěma lety.

„Existuje jasné a rostoucí spojení mezi zahraničním financováním islámského extremismu a násilným terorismem, kterého jsme byli svědky ve Velké Británii a Evropě,“ řekl k výsledkům studie její autor Tom Wilson. Ten tvrdí, že je potřeba „zahájit veřejné šetření financování islámského extremismu“ ze strany zemí Perského zálivu, které v Británii podporují teroristické aktivity.

Největším podporovatelem je podle zprávy think-tanku Henry Jackson Society „Saúdská Arábie, která od šedesátých let sponzoruje mnoha miliony dolarů wahhábistický islám v islámském světě, včetně muslimských komunit na Západě“. V podobě darů tečou Saúdskoarabské peníze hlavně do britských mešit a islámských vzdělávacích institucí, které na oplátku dávají prostor radikálním kazatelům a šíří extremistickou literaturu.

„Vliv byl také rozvíjen prostřednictvím výcviku britských muslimských náboženských vůdců v Saúdské Arábii nebo používáním saúdských učebnic v řadě britských nezávislých islámských škol,“ píše think-tank, který kromě Saúdské Arábie ukazuje také na Írán.

Důsledkem snah saúdskoarabského království a dalších zemí Perského zálivu jsou podle think-tanku četné případy Britů, kteří se přidali k džihádistickým skupinám v Sýrii a Iráku. Jejich radikalizace je spojována právě s institucemi a kazateli financovanými ze zahraničí.

Zpráva přitom přichází v době, kdy je premiérka Theresa Mayová vláčena opozicí za to, že odmítá zveřejnit závěry studie ministerstva vnitra o existenci a vlivu islamistických organizací v Británii, kterou nechal v roce 2015 vypracovat tehdejší premiér David Cameron. Vláda Mayové tvrdí, že veřejnost nesmí znát závěry zprávy kvůli citlivosti informací, které obsahuje.

To ale kritici odmítají. Důvodem, proč Mayová nechce zprávu zveřejnit, jsou podle nich dlouhodobé diplomatické, bezpečnostní a ekonomické vazby mezi Londýnem a zeměmi Perského zálivu, především pak Saúdskou Arábií. Svého největšího spojence a obchodního partnera na Blízkém východě přitom Mayová navštívila v dubnu, tedy krátce po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, kterou byl formálně zahájen proces vystoupení země z Evropské unie.

Ke zveřejnění zprávy nyní vyzval i poslanec z labouristické strany Dan Jervis. „Tato zpráva od Henry Jackson Society vrhá světlo na extrémně znepokojivé vazby mezi Saúdskou Arábií a financováním extremismu zde ve Velké Británii,“ řekl s tím, že je potřeba odstřihnout extremistické skupiny od financí. „Vyzývám proto vládu, aby zveřejnila zprávu o zahraničním financování,“ prohlásil Jervis.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744