Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbušná výpověď šéfa FBI: Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby, Trump lhal

Výbušná výpověď šéfa FBI: Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby, Trump lhal

Neexistují pochybnosti, že Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby loni na podzim. Ve výpovědi před senátním výborem to dnes řekl bývalý šéf FBI James Comey. Podle něj vyšetřovatelé FBI zaznamenali stovky až tisíce pokusů z Ruska narušit volby.Trump podle Comeyho lhal, když se jej snažil zbavit a opakovaně očerňoval jeho i FBI. „Bylo to matoucí, když jsem v televizi viděl, že mě prezident vyhodil kvůli ruskému vyšetřování. Nedávalo to žádný smysl,“ uvedl.

Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování rovněž uvedl, že si jej Trump pozval do Oválné pracovny v Bílém domě a nechal všechny z místnosti odejít.

Poté se Trump Comeyho zeptal na vyšetřování bývalého prezidentova poradce Michaela Flynna, který rezignoval kvůli podezření z vazeb na Rusko a nyní jej FBI vyšetřuje. „Začal tím, že řekl, že Flynn se nedopustil ničeho špatného, když mluvil s Rusy,“ řekl Comey.

Podle něj na konci schůzky Trump rovněž uvedl, že doufá, že FBI nechá celý případ být. Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování uvedl, že to tehdy vnímal jako požadavek. Podle jeho slov však přímý příkaz od prezidenta nezazněl.

Kromě toho žádal Trump po Comeym loajalitu a chtěl, aby řekl Američanům, že sám prezident není předmětem vyšetřování. Lednovou schůzku s prezidentem si bývalý šéf FBI nahrával, jelikož tušil, že záznam bude potřebovat ke své obraně. Trumpa vzápětí vyzval, aby nahrávky, jimiž mu hrozil na Twitteru, zveřejnil.

Trumpův právník Marc Kasowitz se proti Comeyho tvrzení ohradil. „Nikdy neřekl, že potřebuje a očekává loajalitu. Neřekl mu ani, aby nechal Flynna být,“ pravil a dodal, že by bývalý šéf FBI měl být vyšetřován pro vynášení informací z důvěrných rozhovorů.

Comey během slyšení v Senátu zopakoval, že vyšetřování ruských vazeb na prezidentovo okolí přispělo k jeho odvolání. Jestli však existuje dohoda mezi Trumpem a Rusy prozradit nechtěl. „Myslím, že na to odpoví vyšetřování,“ pravil Comey, který také odmítl hodnotit, jestli šlo ze strany prezidenta o maření vyšetřování, což by mohlo být důvodem k Trumpovu odvolání.

Domnívá se také, že Rusové se snahou ovlivňovat americkou politiku neskončí. „Určitě to spustí znovu a budou se snažit špinit, jak nejvíc to půjde,“ prohlásil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1