Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Východní Evropa včetně Česka se stále více snaží přilákat čínské investice, může se to ale vymstít

Východní Evropa včetně Česka se stále více snaží přilákat čínské investice, může se to ale vymstít

Východoevropské země od Polska, přes Česko, Slovensko, Maďarsko až po balkánské země včetně Srbska se div nepředhánějí, aby k sobě nalákaly investory z Číny. V některých případech se tak snaží vykrýt černé díry po společnostech ze Spojených států, jejichž investice v regionu čím dál víc ochabují. Snahy východní Evropy přilákat čínské peníze si všiml americký server Bloomberg, podle kterého je to částečně důsledek izolacionistické politiky prezidenta Donalda Trumpa. Příklon k Číně však pro východoevropské země nemusí být výhra.

V článku s titulkem „Čínská nová hedvábná stezka proniká na americký trávník ve východní Evropě“ si Bloomberg všímá i stále užších vztahů Pekingu s Českou republikou a loňské cesty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. O čínské investice však bojují i další země, včetně Slovenska.

„Chtěl bych, aby Číňané pomohli a zaměstnali co nejvíce našich občanů,“ říká starosta východoslovenské obce Veľká Ida Július Beluscsák. Místní ocelářský závod už 17 let provozuje americká US Steel Corporation, v současnosti však probíhají jednání o jeho prodeji hongkongské firmě Hesteel. Současný majitel prý ve velkém znečišťuje ovzduší a starosta doufá, že Hesteel investuje do technologií, které budou k prostředí šetrnější. 

Aktivity hongkongské společnosti ve Veľké Idě nekončí – snaží se o převzetí závodu US Steel v Košicích a před rokem koupila i továrnu v Srbsku, kde by čínské investice také rádi přivítali. „Někdy to trvá, než se Číňané rozhodnou, jakmile to ale udělají, rychlost realizace je fascinující,“ říká srbský ministr zahraničí Ivan Mrkić, který očekává, že z Číny přitečou investice ve výši desítek milionů eur a chce, aby Srbsko nezaspalo a bylo dobře připraveno.

Právě východoevropské ocelářské závody a továrny na výrobu součástek do automobilů byly na amerických penězích do určité míry dlouhou dobu závislé. Investice ze Spojených států jsou ale na ústupu, a východní Evropa tak stále víc šilhá po příležitostech z Číny. Jde ale o oboustranně výhodný obchod – Peking totiž východoevropské země vnímá hlavně jako vstupní bránu do celé Evropy a důležitou součást pro vybudování nové hedvábné stezky.

Očekávání východní Evropy jsou nerealistická

Jak píše Bloomberg, některé státy Západu jsou z nového spojení mezi východní Evropou a Čínou nervózní. Mnoho z nich se totiž prý obává, že se Peking snaží mezi zakladatelské státy Evropské unie a nové členy převážně z řad bývalých komunistických zemí vrazit klín a získat tak větší politický vliv. V této souvislosti si Bloomberg všímá snahy prezidenta Miloše Zemana posílit vztahy s Čínou, nebo postoje Polska, které je s Bruselem ve sporu kvůli fungování právního státu.

Podle bývalého prvního tajemníka britské ambasády v Pekingu a nynějšího spolupracovníka think-tanku Chatham House Kerryho Browna se ale takové odcizování od Západu východoevropským zemím nemusí vyplatit. Čínské přímé zahraniční investice v regionu jsou totiž v porovnání s těmi ze Spojených států a Evropské unie stále nic.

„Východoevropská očekávání jsou vysoká a divil bych se, kdyby to nebyl velký problém,“ říká Brown. „Číňané tu nejsou pro to, aby zde rozdělili pomoc a peníze. Je zde velké očekávání, že je Čína charitativní organizace. Nemyslím si, že je to příliš realistické,“ dodává.

Obchodní dohody mezi Čínou a východní Evropou však stále přibývá. Čínští investoři se zajímají o závod na výrobu LED osvětlení nebo uhelný důl v Polsku, stejně jako například o modernizaci vysokorychlostní železnice spojující Budapešť s Bělehradem. Maďarská vláda navíc v květnu podepsala smlouvu s čínským výrobcem automobilových součástek Bohong Group. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1