Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Východní Ghúta: Pokud Asad nepoužije sarin, má bianko šek na zabíjení, tvrdí exdiplomat

Východní Ghúta: Pokud Asad nepoužije sarin, má bianko šek na zabíjení, tvrdí exdiplomat

Východní Ghúta. Kdysi klidné a úrodné předměstí východně od Damašku, domova syrského autokrata Bašára Asada. Nyní změť ruin, mezi kterými se krčí na půl milionu civilistů, kteří se snaží vyhýbat bombám vlastního režimu. Útoky jsou na denním pořádku. Stíhačky, vrtulníky či drony svrhávají desítky bomb, smrt rozsévají i dělostřelecké baterie. Kdo mohl, stáhnul se do podzemí. Lidé tam mají o něco větší šanci, že se dočkají zítřka. Mezinárodní komunita letmo protestuje. Bašár Asad zřejmě tuší, že pokud nepoužije sarin či jiný nervový plyn, může si zabíjet, jak je mu libo.

Jaký to je asi pocit, být jako rodič ve východní Ghútě a usilovně si přát, aby vás a vaše děti prezident Asad opět začal plynovat sarinem. To je totiž podle všeho jediné, co Západ vyburcuje k zásahu, uvažuje ve svém sloupku pro magazín The Atlantic Frederic Hof, bývalý americký poradce pro Sýrii,

Pátek, 7. dubna 2017: Temnou hladinu Středozemního moře protly záblesky 59 střel Tomahawk vypálených ze dvou amerických letadlových lodí. O několik desítek minut později střely nalezly svůj cíl, několik syrských armádních zařízení. Během chvíle syrský režim přišel o pětinu svých leteckých kapacit.

Tomahawky byly odvetou amerického prezidenta Donalda Trumpa za Asadův útok sarinem na obyvatelstvo východní Ghúty. Při něm o tři dny dříve zemřelo přes sto lidí, stovky dalších byly vážně zraněny. Odveta Spojených států byla nečekanou reakcí, připomínkou červené čáry, kterou není radno překračovat.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Asad pochopil. Od té doby nebyl zaznamenaný další případ útoku sarinem ve Východní Ghútě nebo jinde v Sýrii. Důsledek pro syrského prezidenta však byl jen ten, že se musel rozhodnout, jakým jiným způsobem zabíjet vlastní obyvatelstvo, v oficiálním jazyku „rebely“. Zda nyní bude používat fosfor či kazetové bomby.

„Východní Ghúta se proto musela přesunout pod zem,“ tvrdí deník New York Times na základě svědectví humanitárních pracovníků. Sklepy, tunely, improvizované zasypané příkopy. To vše se stalo útočištěm lidí, šancí, že budou žít o chvíli déle. Mezitím se modlí, aby Asad opět použil sarin, který by vyburcoval mezinárodní společenství ze zóny verbálního odsuzování útoků k vojenské akci proti Asadovi. 

„Tisíce rodin se muselo tento týden přesunout pod zem, aby byli alespoň částečně chráněni před bombardováním,“ potvrzuje Sonia Khushová, syrská ředitelka neziskové organizace Save the Children. „Stejně ale nemají pocit, že by byli před bombardováním v bezpečí. Jsou vyděšení.“

Jak server INFO.CZ informoval, režim Bašára Asada podporovaný Íránem a Ruskem v posledních dnech zintenzivnil bombardování Východní Ghúty. Od minulé neděle si nálety vyžádaly téměř pět set civilistů, asi čtvrtina z nich byly děti.

Zatímco v pár kilometrů vzdáleném centru Damašku si Asadovi věrní užívají omezeného přepychu, ve Východní Ghútě jakoby život měl zcela jiný rytmus. Kdysi byla pýchou Sýrie, ale za posledních pět let obléhání se Východní Ghúta stala hermeticky uzavřeným územím hrůzy a beznaděje. A v dohledné době se to nejspíš nezmění

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1