Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyděračské útoky, které zasáhly i Česko, přijdou znovu. Odborník radí, jak se proti nim bránit

Vyděračské útoky, které zasáhly i Česko, přijdou znovu. Odborník radí, jak se proti nim bránit

Masivní páteční kybernetický útok, který ochromil britské nemocnice a další desítky veřejných i soukromých institucí po celkém světě, bude mít pokračování, varuje odborník, který napadání počítačů zastavil. „Ještě není konec,“ říká. 

„Přijdou znovu. Útočníci si uvědomí, jakým způsobem jsme je zastavili, upraví svůj kód a zaútočí znovu. Všem institucím doporučuji – zapněte update Windows, updatujte, rebootujte,“ říká odborník na počítačovou bezpečnost pro deník Guardian.

Masivní kybernetický útok v pátek ochromil stovky veřejných i soukromých institucí. Podle výzkumníků společnosti Malware Hunter Team byla virem nejvýrazněji zasažena Evropa a Rusko. Hlavní obětí je britská síť nemocnic NHS, zasaženy jsou ale i další velké firmy a instituce – například dodavatelská služba FedEx, ruské ministerstvo vnitra, francouzská automobilka Renault či německé železnice. Česká republika byla zasažena jen okrajově. Dle společnosti Avast bylo od pátku zasaženo 370 počítačů.

Podle evropské policejní organizace Europol měl masivní kybernetický útok masivní kybernetický útok 200 tisíc obětí ve 150 zemích. "Ročně zasahujeme proti zhruba 200 kybernetickým útokům, ale něco takového jsme dosud neviděli," řekl ředitel Europolu Rob Wainwright v rozhovoru s televizí ITV.

Hackeři k útoku použili takzvaný ransomware, tedy vir, který zablokuje data v počítači a umožní jejich odemčení jen poté, co je útočníkům vyplaceno výkupné. To v tomto případě činilo bitcoiny v hodnotě 300 dolarů.

Odborník, který útok zastavil na sociálních sítích vystupuje pod jménem @malwaretechblog, svou občanskou identitu však zveřejňovat nechce. „Nemá smysl abych zveřejňoval své údaje. Je jasné, že pracujeme proti těm špatným lidem, kteří z toho, že jsme je zastavili, radost nemají,“ uvádí odborník, který pouze uvedl, že je mu 22 let.

„Bylo to pro mě docela intenzivní, takže mi šéf v práci dal týdenní volno,“ dodal @malwaretechblog.

Odborník zastavil celosvětovému šíření viru tím, že aktivoval jeho takzvaný „kill switch“. Za necelých 11 dolarů zaregistroval internetovou adresu, ke které když se vir připojil, tak zaktivovala část kódu, která bránila dalšímu šíření. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744