„Vyhazovali je na ulici jako psy,“ tvrdí aktivisté. Itálie čelí tvrdé kritice za drsné vystěhování Romů | info.cz

Články odjinud

„Vyhazovali je na ulici jako psy,“ tvrdí aktivisté. Itálie čelí tvrdé kritice za drsné vystěhování Romů

Násilí, buldozery a všude kolem rozházené oblečení a hračky. Amnesty International se tvrdě opřela do italských úřadů, které včera ráno nechaly nuceně vystěhovat tábor nedaleko města Neapol, v němž žily stovky Romů. Organizace obviňuje Itálii z porušování lidských práv a diskriminace romské menšiny dlouhodobě. Její kritice se ale nevyhnul ani Brusel, který by měl prý zasáhnout a zahájit s Itálií řízení podobné tomu, které vede s Českou republikou. ČR podle Evropské komise porušuje evropské předpisy ve vzdělávání romských dětí.

„V sedm hodin ráno desítky policistů přijely do tábora Gianturco, aby nuceně vystěhovaly stovky Romů z jejich domovů. V jedenáct hodin tu po nich zbylo už jen oblečení, hračky, nábytek a matrace,“ řekla novinářům aktivistka lidskoprávní organizace Amnesty International Catrinel Motocová.

„Bylo to ošklivé. Viděli jsme, jak byli lidé krutě vyhozeni z jejich domovů, do kterých tu investovali několik let. Nikdo se s nimi nebavil, neinformoval je a ani je nijak nekompenzoval. Spoustu z nich se nyní ocitlo bez možnosti někam jít,“ pokračovala.

Pracovníci organizace byli jediní, komu úřady dovolily vystěhovávání romského tábora sledovat. Novináři podobné povolení nezískali. „Pokud neměly úřady co skrývat, tak proč nepustily za plot novináře?“ ptala se Motocová.

Povinné vystěhování z nelegálního tábora, který se nachází nedaleko italského města Neapol a kde dosud žilo asi 1300 Romů, nařídily italské soudy. Podle neziskových organizací, které případ sledovaly, úředníci drželi v rukou příležitost, jak zástupcům menšiny pomoct, ale promrhali ji. Přibližně dvě stě lidí převezli do jiného tábora vyhrazeného pro Romy, který se stejně jako Gianturco nachází v blízkosti Neapole, a dalších přibližně 1100 Romů nechali napospas ulici.

Amnesty International upozornila také na to, že se v případě Itálie nejedná o ojedinělou akci. „Gianturco je zatím poslední na dlouhém seznamu nucených vystěhovávání Romů, k němuž dochází po celé Itálii,“ říká Motocová. Italská i bruselská média připomínají vystěhování segregačního tábora nedaleko letiště Ciampino v Římě nebo táborů v Turíně či Miláně, k nimž došlo v minulých letech.

Neziskové organizace proto opětovně vyzvaly Evropskou komisi, aby zasáhla a zahájila s Itálií řízení pro porušení povinností (tzv. infringement), jako to v minulosti udělala například vůči České republice. Česko se podle Bruselu provinilo tím, že dlouhodobě porušuje evropské předpisy ve vzdělávání romských dětí.

Podle deníku The Financial Times, který o romské problematice v Itálii psal ve čtvrtek, se ale Evropské komisi do zásahu vůči Římu příliš nechce. Bruselským úředníkům prý už od začátku roku 2016 leží na stole zpráva, která doporučuje zavést vůči Itálii sankce, ale oni ji zatím odmítají vzít na vědomí. Důvodem jsou podle zdrojů FT obavy, že by se tím mohly zhoršit vztahy s italskou vládou, které v poslední době zatěžují problémy s italským bankovním sektorem a také migrační krize - Italové kvůli migraci obhajují vyšší schodek svého rozpočtu, a to i přesto, že je to v rozporu s unijními pravidly.

The Financial Times také zmiňují nedávný průzkum veřejného mínění provedený společností Pew, který zjistil, že 82 % Italů nezastává vůči romské menšině kladný postoj. Medián v Evropě je 48 %.

Podle čísel Evropské komise v Evropě žije 10 až 12 milionů Romů, z toho šest až sedm milionů v zemích EU. Romové tvoří téměř 10 % populace v Bulharsku, 9 % na Slovensku, 8 % v Rumunsku, 7 % v Maďarsku. V Řecku nebo Španělsku představují 1,5-2,5 % obyvatel.

Ze statistik české vlády lze vyčíst, že Romové jsou nejpočetnější národnostní menšinou žijící na území Česka. Podle kvalifikovaných odhadů žilo v ČR v roce 2015 okolo 226 000 Romů, z nichž zhruba polovinu tvořili Romové integrovaní do společnosti a druhou polovinu tvořili Romové, kteří žijí jako sociálně vyloučení.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud