„Výjimečný krok,“ chválí slovenská opozice Kisku za odmítnutí nové vlády. Budou další protesty | info.cz

Články odjinud

„Výjimečný krok,“ chválí slovenská opozice Kisku za odmítnutí nové vlády. Budou další protesty

Největší slovenské opoziční strany uvítaly rozhodnutí prezidenta Andreje Kisky, který odmítl navrhované složení nové vlády. Lídři dosavadní koalice, která se po demisi premiéra Roberta Fica dohodla na vytvoření nového kabinetu, rozhodnutí prezidenta zatím nekomentovali. V pátek budou pokračovat protivládní demonstrace, které byly v uplynulých dvou týdnech největšími protesty v zemi od sametové revoluce v roce 1989.

„Krok pana prezidenta považujeme za výjimečný ve výjimečné situaci. Rozumíme tomu, že odmítl jmenovat vládu, ve které má být nástupcem (ministra vnitra) Roberta Kaliňáka jeho kamarád,“ uvedla nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

Kiska před novináři dnes naznačil, že mu vadí návrh, aby Kaliňáka na postu ministra vnitra vystřídal syn známého zpěváka a lídra kapely Elán Jozef Ráž mladší, který se v minulosti například nechal fotografovat s Kaliňákem a dalšími lidmi na společné oslavě. Kaliňák dlouhodobě čelil tlaku na rezignaci. Nová vláda podle Kisky musí přesvědčit veřejnost, že zajistí nestranné a nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v zemi vyvolala politickou krizi.

„Oceňujeme, že pan prezident se důrazně zasazuje o obnovu důvěry lidí ve stát. Mohl sklonit hlavu, ale rozhodl se nadále stát na straně lidí toužících po slušném Slovensku,“ uvedl lídr opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Předáci trojice koaličních stran ani vicepremiér Peter Pellegrini, kterého Kiska pověřil minulý týden sestavením nové vlády a kterého hlava státu dnes vybídla k předložení nového návrhu složení budoucího kabinetu, rozhodnutí hlavy státu blíže nekomentovali. Předseda nejmenší vládní strany Most-Híd pouze řekl, že očekává složitá jednání koalice. Místopředseda koaliční Slovenské národní strany Jaroslav Paška zase řekl, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra v demisi Fica by se mohla rozhodnout pro předčasné volby.

„Kiska se nadechl k odvážnému výkonu, a to je ještě mírné slovo. Odmítnout jmenovat vládu s jasně deklarovanou parlamentní většinou je precedens, jaký jsme na Slovensku ještě neviděli,“ napsal list Sme k rozhodnutí hlavy státu. Dodal, že ústava sice prezidentovi dává při výběru premiéra volné ruce a ani mu nestanoví žádné lhůty, zároveň ale Kiska podle něj převrátil naruby ústavní tradici, že parlamentní většina měla dosud právo vybrat si vládu podle svého rozhodnutí.

Organizátoři dřívějších protivládních demonstrací svolali na pátek další protesty do Bratislavy a další měst. „Pan Pellegrini v pondělí předložil problematické nominace, kterým veřejnost po událostech a zjištěních Jána Kuciaka nedůvěřuje,“ napsali občanští aktivisté, kteří demonstrace organizují. Byť ještě minulý týden požadovali vypsání předčasných voleb, což koalice odmítla, tentokrát žádají vznik důvěryhodné vlády a důkladné a nezávislé vyšetření vraždy reportéra a jeho přítelkyně, jakož i kauz, o kterých reportér psal. Kuciak ve svých článcích kromě jiného psal o kontaktech blízkých spolupracovníků Fica na podnikatele spojovaného médii s mafii či o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud