Články odjinud

„Vymyli mu mozek.“ Matka Usámy bin Ládina poprvé promluvila o svém synovi

„Vymyli mu mozek.“ Matka Usámy bin Ládina poprvé promluvila o svém synovi

Matka někdejšího šéfa mezinárodní teroristické sítě Al-Káida a strůjce útoků z 11. září 2001 Usámy bin Ládina v rozhovoru s britským listem The Guardian poprvé veřejně promluvila o svém synovi. Usáma bin Ládin byl podle své matky stydlivé a hodné dítě, ale na univerzitě propadl ideologii a byl mu vymyt mozek.

Členové bin Ládinovy rodiny v rozhovoru uvedli, že Usámu naposledy viděli v roce 1999 v Afghánistánu, tedy dva roky před bezprecedentními teroristickými útoky v USA. V té době už byl mezinárodně hledaným teroristou, do Afghánistánu nicméně přijel už v osmdesátých letech, aby bojoval proti sovětské invazi.

„Byli jsme velmi zarmouceni. Nechtěla jsem, aby se tohle stalo. Proč vše jen tak zahodil?“ odpověděla matka (narozená jako Alíja Ghánimová a provdaná jako Hamída Attásová) na otázku, jak se cítila, když se dozvěděla, že se z jejího syna stal džihádista. Muslimské bratrstvo, s jehož členy bin Ládin během studia udržoval kontakt, přitom označila za kult.

Jako dítě se podle své matky bin Ládin dobře učil, byl plachý a hodný. Změnil se podle ní až na vysoké škole v Džiddě, kde studoval ekonomii. „Stal se z něj jiný muž,“ uvedla s tím, že se na univerzitě setkal s lidmi, kteří mu „vymyli mozek“. Jmenovala přitom Abdalláha Azzáma, člena Muslimského bratrstva, který byl vyhoštěn ze Saúdské Arábie a později se stal poradcem bin Ládina.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

Od roku 1988 vedl Usáma bin Ládin teroristickou síť Al-Káida. USA na něj vydaly mezinárodní zatykač v listopadu 1998 a později za jeho dopadení vypsal Washington odměnu 50 milionů dolarů. Od útoků v září 2001 byl až do své smrti o deset let později nejhledanějším teroristou světa. Vytáhlý, vousatý muž byl viněn z řady útoků po celém světě již od roku 1998. A stejně dlouho se jej pokoušely polapit západní bezpečnostní složky. Narodil 10. března 1957 a zabit byl 2. května 2011 při akci speciálního amerického komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud