„Vypadá to, jako by ostrov někdo přejel obří sekačkou na trávu." Svědectví z hurikánu Irma | info.cz

Články odjinud

„Vypadá to, jako by ostrov někdo přejel obří sekačkou na trávu." Svědectví z hurikánu Irma

Hurikán Irma pustoší dál karibské ostrovy. Den ode dne narůstají počty mrtvých i těch, kteří zůstali bez střechy nad hlavou. V některých chudých oblastech přitom ztratit domov znamená fatální ortel. Irma dnes zeslábla na druhou nejsilnější kategorii,  obrazy zkázy ale nejsou konečné, do oblasti se totiž žene další silná bouře. „Bojujeme s časem,“ potvrzuje Craig Ryan, který se pokouší se svými loděmi, které používá k podnikání, dostat z ostrova Barbuda včas co nejvíce lidí.

„Vypadá to, jako by někdo ostrov přejel velkou sekačkou na trávu. Domy jsou zničené, některé až do základů. Měla jsem štěstí, že jsem to přečkala v bytelném domě, ale museli jsme zabarikádovat dveře, protože vítr byl strašně silný,“ vysvětluje pro list The Washington Post evropská turistka na ostrově Svatého Martina Marilou Rohanová.

Podobně pevných domů ale na ostrovech moc není. Velkou část z nich totiž hurikán Irma poničil, většina má poškozené střechy, některým úplně chybí, další jsou zničené do základů. Na ostrově Barbuda zůstalo bez přístřeší 60 procent místních obyvatel.

Bouře se řítí také na ostrov Hispaniola, na kterém se nachází Haiti a Dominikánská republika. Zdejší experti předpokládají, že přírodní katastrofa by mohla poškodit obydlí až 400 tisíc lidí. Ti jsou zoufalí. Úřady jim totiž radí, aby opevnili svůj dům, oni ale nemají na podobné vylepšení peníze.

„Ano, máme strach, ale už teď zažíváme jiný hurikán jménem bída. Radí, abychom zabednili své domy? Čím? Dřevem? Kdo to zaplatí? Nemám ani plechovou střechu. Až přijde vichr, můžu jen doufat, že to přežiju,“ popisuje 35letá prodavačka ovoce a matka tří dětí Nadeige Jeanová.

OSN a další humanitární organizace přislíbily, že budou na Haiti pomáhat, jakmile to počasí dovolí. V oblasti také operuje americká armáda, která do zasažených oblastí dodává generátory, palivo a nástroje na filtraci vody. Právě na ostrově Svatého Martina zůstávají lidé bez elektřiny i pitné vody, s odklízením spadlých budov tu pomáhá 800 záchranářů.

Ostrovem trosek se stala také Barbuda, kde obyvatelé často utratili za svá obydlí celoživotní úspory a nyní jim nezbylo nic. Na karibské ostrovy se přitom řítí další potenciální katastrofa. Hurikán Jose podle meteorologů sílí a v současnosti se předpokládá, že bude třetím nejsilnějším hurikánem tohoto roku. Udeřit by měl o víkendu znovu v karibské oblasti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud