Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Výplod choré mysli.“ Syrská vláda odmítá, že by použila sarin proti vlastnímu obyvatelstvu

„Výplod choré mysli.“ Syrská vláda odmítá, že by použila sarin proti vlastnímu obyvatelstvu

Syrská vláda dnes odmítla závěry mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že dubnový útok v Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Podle syrského ministerstva zahraničí postrádá zpráva, jejíž závěry uznávají západní země, „jakoukoli důvěryhodnost“ a je „výplodem choré mysli“.

Při útoku zemřelo v dubnu v severosyrské provinici Idlib okolo 80 lidí. OPCW sice neurčila, kdo za útokem stál, použití sarinu je však podle ní nezpochybnitelné. Spojené státy v reakci na útok vypálily desítky raket na základnu syrského letectva, z níž podle Washingtonu vystartovala letadla k chemickému ataku.

„Zpráva přichází s vymyšleným a přehnaným příběhem, který zcela postrádá věrohodnost a nemůže být v žádném případě uznán, protože je nelogický a je výplodem choré mysli,“ uvedlo dnes podle agentury Reuters syrské ministerstvo, které vyzvalo OPCW k přípravě nové, nestranné zprávy. Závěry té současné jsou podle úřadu založeny na „svědectvích poskytnutých teroristy v Turecku“.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Pracovníci organizace hovořili o útoku a jeho následcích i se svědky z Turecka, které podporuje povstalce proti režimu Bašára Asada.

Zpráva OPCW dospěla na základě rozhovorů a analýzy vzorků k závěru, že „velké množství lidí, z nichž někteří zemřeli, bylo vystaveno sarinu či příbuzné látce“.

Zatímco USA či Francie závěry zprávy přijaly, Rusko podporující Asada označilo závěry za zmanipulované. Závěry zprávy budou použity při vyšetřování vedeném společně OSN a OPCW, které má určit, kdo útok spáchal. Washington tento týden přišel s tvrzením, že Asadova armáda chystá další chemický útok podobný tomu dubnovému, což syrská vláda popřela.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1