Vyrabovali a vypálili celé vesnice. Jak vypadá občanská válka v nejmladším státě světa? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyrabovali a vypálili celé vesnice. Jak vypadá občanská válka v nejmladším státě světa?

Vyrabovali a vypálili celé vesnice. Jak vypadá občanská válka v nejmladším státě světa?

Při bojích na severu Jižního Súdánu byly vypáleny celé vesnice, a tisíce lidí tak přišly o střechu nad hlavou. S odkazem na sdělení Lékařů bez hranic (MSF) o tom dnes informoval zpravodajský server BBC

Vesnice v oblastech Leer a Mayendit byly vyrabovány a vypáleny a mnoho místních obyvatel před násilím uprchlo k bažinám a planinám s hustým porostem, uvádí MSF.

Občanská válka v nejmladším státě světa začala v roce 2013 po rozchodu prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, postupně se však do bojů zapojily další strany, a konflikt je tak velmi nepřehledný. Zahraniční média poukazují na to, že jihosúdánské obyvatelstvo je rozděleno především podle etnického klíče a i hlavní dva aktéři války pocházejí z jiných etnických skupin.

Ve válce přišlo o život několik desítek tisíc lidí, v částech země panuje hladomor a podle OSN byly v průběhu konfliktu vysídleny zhruba čtyři miliony osob, tedy každý třetí obyvatel země. Od začátku konfliktu přišlo o život nejméně 95 humanitárních pracovníků, což Jižní Súdán řadí mezi nejnebezpečnější státy pro zaměstnance humanitárních organizací.

Jihosúdánská ekonomika, která byla závislá na vývozu ropy, je v důsledky války citelně oslabena. Zemědělství rovněž utrpělo a v některých případech zůstaly opuštěny celé vesnice a přilehlá pole, kde se dříve pěstovaly obilniny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.