Vyrabovali a vypálili celé vesnice. Jak vypadá občanská válka v nejmladším státě světa? | info.cz

Články odjinud

Vyrabovali a vypálili celé vesnice. Jak vypadá občanská válka v nejmladším státě světa?

Při bojích na severu Jižního Súdánu byly vypáleny celé vesnice, a tisíce lidí tak přišly o střechu nad hlavou. S odkazem na sdělení Lékařů bez hranic (MSF) o tom dnes informoval zpravodajský server BBC

Vesnice v oblastech Leer a Mayendit byly vyrabovány a vypáleny a mnoho místních obyvatel před násilím uprchlo k bažinám a planinám s hustým porostem, uvádí MSF.

Občanská válka v nejmladším státě světa začala v roce 2013 po rozchodu prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, postupně se však do bojů zapojily další strany, a konflikt je tak velmi nepřehledný. Zahraniční média poukazují na to, že jihosúdánské obyvatelstvo je rozděleno především podle etnického klíče a i hlavní dva aktéři války pocházejí z jiných etnických skupin.

Ve válce přišlo o život několik desítek tisíc lidí, v částech země panuje hladomor a podle OSN byly v průběhu konfliktu vysídleny zhruba čtyři miliony osob, tedy každý třetí obyvatel země. Od začátku konfliktu přišlo o život nejméně 95 humanitárních pracovníků, což Jižní Súdán řadí mezi nejnebezpečnější státy pro zaměstnance humanitárních organizací.

Jihosúdánská ekonomika, která byla závislá na vývozu ropy, je v důsledky války citelně oslabena. Zemědělství rovněž utrpělo a v některých případech zůstaly opuštěny celé vesnice a přilehlá pole, kde se dříve pěstovaly obilniny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud