Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšetřete smrt Palestinců, žádají arabské státy OSN. Izrael chce ukončení protestů

Vyšetřete smrt Palestinců, žádají arabské státy OSN. Izrael chce ukončení protestů

Zástupci arabských zemí dnes vyzvali generálního tajemníka OSNAntónia Guterrese, aby zahájil nezávislé vyšetřování smrti 18 Palestinců, kteří přišli o život minulý týden při zásahu izraelských bezpečnostních složek během protestů na hranici mezi Gazou a Izraelem. Informovala o tom agentura AP.

Tuniský velvyslanec při OSN Muhammad Chálid Chíárí, který stojí v čele skupiny arabských států v OSN, uvedl, že arabské země uvítaly názor Guterrese, že smrt palestinských demonstrantů musí být nezávisle vyšetřena. Zástupce Palestinců při OSN Rijád Mansúr mezitím řekl, že Guterres při setkání s ním vyjádřil velké znepokojení nad úmrtími palestinských civilistů a k možnosti nezávislého vyšetřování se postavil kladně.

"Domluvili jsme se, že zůstaneme v kontaktu... jelikož se zde naskytuje několik možností, jednou z nich je nezávislé vyšetřování, kterému on (Guterres) i my dáváme přednost, a pak je také možnost jiného postupu při hledání faktů," uvedl Mansúr.

Již během minulého týdne si Palestinci v Pásmu Gazy postupně začali stavět stany u hranic s židovským státem. V pátek pak zahájili protest nazvaný "Pochod za návrat". Nejprve šlo o demonstrace vsedě, brzy se ale shromáždění vymklo kontrole. Stovky Palestinců nereagovaly na výzvy organizátorů a izraelských vojáků a začaly zapalovat pneumatiky a házet kameny na příslušníky izraelské armády. Ti proti nim použili ostré náboje.

Spojené státy, které jsou nejbližším spojencem Izraele, po smrti Palestinců minulý pátek zabránily Radě bezpečnosti OSN, aby vydala prohlášení, na jehož základě by mohl generální tajemník zahájit nezávislé vyšetřování. Mansúr nicméně uvedl, že nezávislé vyšetřování by bylo možné zahájit i bez souhlasu RB OSN, a to na základě rozhodnutí Valného shromáždění OSN nebo Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).

Mansúr zdůraznil, že OSN má veškeré prostředky potřebné pro vyšetření incidentů. Zda bude Izrael spolupracovat, je podle něj irelevantní.

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Dannon naopak řekl, že demonstrace nebyly pokojné, jelikož při nich "Hamás a jeho spojenci z žen a dětí udělali lidské štíty a vyslali do boje ozbrojené teroristy". Při té příležitosti rovněž RB OSN požádal, aby vyzvala palestinské vedení, aby se zasadilo o okamžité ukončení těchto protestních akcí a zdůraznil, že Izrael důrazně odpoví na jakékoliv útoky na jeho svrchovanost.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1