Články odjinud

Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění

Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi prezidentské kampaně Donalda Trumpa Paulu Manafortovi další obvinění, tentokrát se týká bránění průchodu spravedlnosti. Spolu s Manafortem byl obviněn i jeho někdejší spolupracovník Konstantin Kilimnik. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Mueller objasňuje roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA a ve svém vyšetřování se zaměřil na Trumpovy spolupracovníky. Rusko vměšování do voleb popírá a Trump tvrdí, že s Rusy nijak nespolupracoval.

Nové obvinění vychází z kontaktů, které Manafort s Kilimnikem letos navázali se dvěma svědky. Ti pak Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) řekli, že se je Manafort s Kilimnikem pokoušeli přimět, aby o povaze jejich práce lhali. Oba svědci s Manafortem spolupracovali v době, kdy vedl na Ukrajině proruské aktivity.

Kilimnik, který je dlouholetým Manafortovým partnerem v podnikání, má údajně vazby na ruskou rozvědku, poznamenala agentura Reuters s tím, že se jí nepodařilo jej zastihnout, aby se vyjádřil, avšak v dřívějších vyjádřeních Kilimnik podobná obvinění odmítal.

Kvůli zmíněným kontaktům Mueller obvinil Manaforta z ovlivňování svědků, nyní bylo toto obvinění rozšířeno. Manafort skrze svého právního zástupce vzkázal, že je nevinný.

Lobbistu spojeného s prezidentem čekají během léta dva soudní procesy kvůli jeho práci pro proruského exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče a údajným finančním podvodům. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako takzvaný zahraniční agent, což neudělal. Navíc se snažil vyhnout placení daní. Veškerá Manafortova obvinění se nevztahují k době, kdy působil v Trumpově týmu.

720p 360p
Rusko vs. USA

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud