Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění

Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi prezidentské kampaně Donalda Trumpa Paulu Manafortovi další obvinění, tentokrát se týká bránění průchodu spravedlnosti. Spolu s Manafortem byl obviněn i jeho někdejší spolupracovník Konstantin Kilimnik. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Mueller objasňuje roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA a ve svém vyšetřování se zaměřil na Trumpovy spolupracovníky. Rusko vměšování do voleb popírá a Trump tvrdí, že s Rusy nijak nespolupracoval.

Nové obvinění vychází z kontaktů, které Manafort s Kilimnikem letos navázali se dvěma svědky. Ti pak Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) řekli, že se je Manafort s Kilimnikem pokoušeli přimět, aby o povaze jejich práce lhali. Oba svědci s Manafortem spolupracovali v době, kdy vedl na Ukrajině proruské aktivity.

Kilimnik, který je dlouholetým Manafortovým partnerem v podnikání, má údajně vazby na ruskou rozvědku, poznamenala agentura Reuters s tím, že se jí nepodařilo jej zastihnout, aby se vyjádřil, avšak v dřívějších vyjádřeních Kilimnik podobná obvinění odmítal.

Kvůli zmíněným kontaktům Mueller obvinil Manaforta z ovlivňování svědků, nyní bylo toto obvinění rozšířeno. Manafort skrze svého právního zástupce vzkázal, že je nevinný.

Lobbistu spojeného s prezidentem čekají během léta dva soudní procesy kvůli jeho práci pro proruského exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče a údajným finančním podvodům. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako takzvaný zahraniční agent, což neudělal. Navíc se snažil vyhnout placení daní. Veškerá Manafortova obvinění se nevztahují k době, kdy působil v Trumpově týmu.

720p 360p
Rusko vs. USA

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.