Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění

Vyšetřování ruského vlivu: Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi Trumpovy kampaně další obvinění

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller vznesl vůči bývalému šéfovi prezidentské kampaně Donalda Trumpa Paulu Manafortovi další obvinění, tentokrát se týká bránění průchodu spravedlnosti. Spolu s Manafortem byl obviněn i jeho někdejší spolupracovník Konstantin Kilimnik. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Mueller objasňuje roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA a ve svém vyšetřování se zaměřil na Trumpovy spolupracovníky. Rusko vměšování do voleb popírá a Trump tvrdí, že s Rusy nijak nespolupracoval.

Nové obvinění vychází z kontaktů, které Manafort s Kilimnikem letos navázali se dvěma svědky. Ti pak Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) řekli, že se je Manafort s Kilimnikem pokoušeli přimět, aby o povaze jejich práce lhali. Oba svědci s Manafortem spolupracovali v době, kdy vedl na Ukrajině proruské aktivity.

Kilimnik, který je dlouholetým Manafortovým partnerem v podnikání, má údajně vazby na ruskou rozvědku, poznamenala agentura Reuters s tím, že se jí nepodařilo jej zastihnout, aby se vyjádřil, avšak v dřívějších vyjádřeních Kilimnik podobná obvinění odmítal.

Kvůli zmíněným kontaktům Mueller obvinil Manaforta z ovlivňování svědků, nyní bylo toto obvinění rozšířeno. Manafort skrze svého právního zástupce vzkázal, že je nevinný.

Lobbistu spojeného s prezidentem čekají během léta dva soudní procesy kvůli jeho práci pro proruského exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče a údajným finančním podvodům. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako takzvaný zahraniční agent, což neudělal. Navíc se snažil vyhnout placení daní. Veškerá Manafortova obvinění se nevztahují k době, kdy působil v Trumpově týmu.

720p 360p
Rusko vs. USA

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1