Články odjinud

Vyšetřování ruského vlivu na volby v USA má první oběť: Nizozemský právník jde do vězení

Vyšetřování ruského vlivu na volby v USA má první oběť: Nizozemský právník jde do vězení

Federální soud ve Washingtonu dnes poslal na 30 dnů do vězení nizozemského advokáta Alexe van der Zwaana, který se přiznal, že lhal agentům FBI vyšetřujícím kontakty bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa Paula Manaforta s Ruskem. Oznámila to agentura AP. Van der Zwaan je první osobou, která byla odsouzena v souvislosti s pátráním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera po ruském vlivu na americké prezidentské volby.

Třiatřicetiletý Nizozemec se v únoru přiznal, že FBI poskytl nepravdivé údaje o svých kontaktech s Rickem Gatesem, který byl Manafortovým zástupcem ve vedení Trumpova týmu. Van der Zwaan zalhal i o osobě, která byla s Gatesem a Manafortem ve styku a kterou FBI považuje za osobu blízkou ruské vojenské rozvědce. Údajný příslušník ruských tajných služeb je v soudních spisech uveden jako Osoba A.

Podle amerických médií jde o jistého Konstantina Kilimnika, který údajně pracoval pro Manafortovu lobbistickou společnost na Ukrajině. S Van der Zwaanem a Gatesem byl v kontaktu v září a říjnu 2016, tedy krátce před listopadovými prezidentskými volbami. O těchto skutečnostech se nizozemský právník při výslechu v FBI nezmínil. U soudu to dnes označil za „strašlivé rozhodnutí“.

Van der Zwaan, který je zetěm jednoho z nejbohatších ruských oligarchů Germana Chana, mohl dostat nanejvýš půlroční trest vězení. Kromě 30 dnů byl odsouzen k pokutě 20 000 dolarů. Jeho kauza je součástí Muellerova vyšetřování, ale bezprostředně nesouvisí s úkolem prokázat, zda Rusko předloni ovlivňovalo kampaň k americkým prezidentským volbám ve prospěch Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud