Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysoce postavení muslimové ve Švýcarsku šířili propagandu Al-Káidy, prokurátoři si na ně došlápli

Vysoce postavení muslimové ve Švýcarsku šířili propagandu Al-Káidy, prokurátoři si na ně došlápli

Švýcarská prokuratura obvinila trojici čelných představitelů švýcarské ústřední rady muslimů (IZRS) z podílu na výrobě a distribuci propagandistických filmů pro zakázanou islamistickou organizaci Al-Káida. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters úřad švýcarského generálního prokurátora (OAG).

Případ se týká tří členů vedení IZRS, která je podle serveru The Local největší organizací muslimů ve Švýcarsku. Trojice je obviněna z porušení zákona, který zakazuje aktivity organizací, jako jsou Al-Káida a Islámský stát (IS).

Prokuratura totožnost obviněných nezveřejnila, ale podle deníku Blick jsou jimi šéf IZRS Nicolas Blancho, další člen vedení organizace Naim Cherni a její mluvčí Qaasim Illi.

OAG tvrdí, že obvinění poskytovali nejmenovanému přednímu členovi Al-Káidy „významnou mnohojazyčnou multimediální platformu, jejímž prostřednictvím výhodně prezentoval a propagoval sebe a ideologii Al-Káidy“.

Žalobci tvrdí, že videa vznikala v Sýrii v září a říjnu 2015. Později byl natočený materiál umístěn na videoportály včetně YouTube. Prokuratura nahrávky zabavila v prosinci 2015 a požádala portál YouTube, aby videa odstranil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1