Vysoká, neprorazitelná, krásná. Americké úřady už vědí, jak má vypadat zeď na hranici s Mexikem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysoká, neprorazitelná, krásná. Americké úřady už vědí, jak má vypadat zeď na hranici s Mexikem

Vysoká, neprorazitelná, krásná. Americké úřady už vědí, jak má vypadat zeď na hranici s Mexikem

Vysoká, nepřekonatelná, neprorazitelná, ale přitom citlivě zakomponovaná do krajiny, přesně taková by měla být zeď na hranici Mexika a Spojených států. Konkrétní požadavky pro stavbu zveřejnil Úřad pro cla a ochranu hranic. Firmy, které by se chtěly do stavby zapojit, se nyní mohou hlásit k účasti na jedné z největších stavebních zakázek historie USA.

Zeď by dle požadavků měla být vysoká 30 stop (asi 9 metrů) a mělo by být nemožné ji překonat i pomocí jiného náčiní, jako jsou například lana s kovovými háky. Stěna musí být i neprorazitelná, podle dokumentu by měla vydržet alespoň půl hodinu intenzivního najíždění autem, bušení sekerou nebo kladivem. Také musí být nemožné se podkopat.

Oficiální dokument také uvádí, že zeď by měla na americké straně barevně souznívat s krajinou, aby nepůsobila příliš rušivě. O barevném ladění s mexickou stranou zdi se dokument dle informací CNN nezmiňuje. Původním favorizovaným materiálem měl být beton. Nyní to vypadá, že šanci dostanou v návrzích i jiné hmoty. Dokonce se v zadání mluví o tom, že zeď by mohla mít některé „průhledné prvky“, aby stráž mohla monitorovat, co se děje na druhé straně.

Stavbaři, kteří by se chtěli nyní zapojit do konstrukce hraničního kolosu, mohou v následujících dvou týdnech posílat své návrhy, které budou odpovídat přesnému zadání. Vybrané nápady postoupí do dalšího kola, kde z nich budou sestaveny za zhruba půl milionu dolarů prototypy, na kterých se bude testovat nepřekonatelnost a odolnost.

Zeď byla jedním z volebních taháků Donalda Trumpa, proto v sobě i dokument se zadáním přetavuje řadu jeho předvolebních slibů. Zeď nemá být jen vysoká, ale i „krásná“ a vybraní dodavatelé se musí zavázat, že použijí ke stavbě nejlépe pouze americké materiály.

Ani páteční odhalení stavebních požadavků ale neobsahovalo očekávanou sumu, kterou bude výstavba stát. Experti odhadují, že její cena bude někde mezi 10 až 25 miliardami dolarů. A Donald Trump stále věří, že ji zaplatí Mexiko.

V posledních týdnech zájem o výstavbu už projevily stovky firem. Je ale pravděpodobné, že jen málo z nich disponuje takovým zázemím, že by dokázaly dokončit tak obrovský projekt. I to budou hned v prvním kole posuzovat členové komise, kteří budou došlé návrhy hodnotit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.