Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysoká, neprorazitelná, krásná. Americké úřady už vědí, jak má vypadat zeď na hranici s Mexikem

Vysoká, neprorazitelná, krásná. Americké úřady už vědí, jak má vypadat zeď na hranici s Mexikem

Vysoká, nepřekonatelná, neprorazitelná, ale přitom citlivě zakomponovaná do krajiny, přesně taková by měla být zeď na hranici Mexika a Spojených států. Konkrétní požadavky pro stavbu zveřejnil Úřad pro cla a ochranu hranic. Firmy, které by se chtěly do stavby zapojit, se nyní mohou hlásit k účasti na jedné z největších stavebních zakázek historie USA.

Zeď by dle požadavků měla být vysoká 30 stop (asi 9 metrů) a mělo by být nemožné ji překonat i pomocí jiného náčiní, jako jsou například lana s kovovými háky. Stěna musí být i neprorazitelná, podle dokumentu by měla vydržet alespoň půl hodinu intenzivního najíždění autem, bušení sekerou nebo kladivem. Také musí být nemožné se podkopat.

Oficiální dokument také uvádí, že zeď by měla na americké straně barevně souznívat s krajinou, aby nepůsobila příliš rušivě. O barevném ladění s mexickou stranou zdi se dokument dle informací CNN nezmiňuje. Původním favorizovaným materiálem měl být beton. Nyní to vypadá, že šanci dostanou v návrzích i jiné hmoty. Dokonce se v zadání mluví o tom, že zeď by mohla mít některé „průhledné prvky“, aby stráž mohla monitorovat, co se děje na druhé straně.

Stavbaři, kteří by se chtěli nyní zapojit do konstrukce hraničního kolosu, mohou v následujících dvou týdnech posílat své návrhy, které budou odpovídat přesnému zadání. Vybrané nápady postoupí do dalšího kola, kde z nich budou sestaveny za zhruba půl milionu dolarů prototypy, na kterých se bude testovat nepřekonatelnost a odolnost.

Zeď byla jedním z volebních taháků Donalda Trumpa, proto v sobě i dokument se zadáním přetavuje řadu jeho předvolebních slibů. Zeď nemá být jen vysoká, ale i „krásná“ a vybraní dodavatelé se musí zavázat, že použijí ke stavbě nejlépe pouze americké materiály.

Ani páteční odhalení stavebních požadavků ale neobsahovalo očekávanou sumu, kterou bude výstavba stát. Experti odhadují, že její cena bude někde mezi 10 až 25 miliardami dolarů. A Donald Trump stále věří, že ji zaplatí Mexiko.

V posledních týdnech zájem o výstavbu už projevily stovky firem. Je ale pravděpodobné, že jen málo z nich disponuje takovým zázemím, že by dokázaly dokončit tak obrovský projekt. I to budou hned v prvním kole posuzovat členové komise, kteří budou došlé návrhy hodnotit.