Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma

Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma

Vrcholní představitelé 22 členů Ligy arabských států v neděli zahájili v saudskoarabském městě Dhahran svůj pravidelný summit. Agenda je nasnadě. Spojenecký úder na Sýrii, který většina členů podpořila, a rostoucí vliv Íránu v oblasti. Jedním z bodů programu je i blokáda Kataru kvůli údajné podpoře mezinárodního terorismu - katarský emír se kvůli izolaci summitu neúčastní a musel zůstat doma.

Hlavní téma summitu je jasné – vývoj v Sýrii, kde Západ včera udeřil proti vybraným vojenským objektům. Arabské státy tyto údery povětšinou přivítaly, je třeba podle nich dlouhodobě neúnosnou situaci konečně vyřešit. 

„Naprostá většina arabských států chemické útoky syrského režimu jasně odsuzuje,“ uvedl pro deník Arab News Ibrahim Al-Qayid, člen saudskoarabské Národní společnosti pro lidská práva. „Je potřeba zformovat jednoznačnou a přesvědčivou odezvu, aby byl konflikt v Sýrii jednou pro vždy vyřešen,“ dodal.

Motivem, který se dotýká takřka každého projednávaného tématu, je rostoucí vliv Íránu v oblasti. Podle analytiků se o jasné vymezení vůči svému hlavnímu rivalovi bude snažit zejména Saudská Arábie, která bude chtít přesvědčit o svém pohledu i další státy. „Budou se snažit ostatní přimět k tvrdému postoji, hlavně kvůli íránskému vlivu v Iráku, Sýrii, Libanonu a v Jemenu,“ odhaduje Karim Bitar z pařížského Institutu pro mezinárodní a strategické záležitosti.

Vývoj v Sýrii ale není jediným bodem, kterým se arabští lídři v neděli zabývají. „Součástí agendy jsou i další významné regionální záležitosti,“ uvedl pro server Arab News jordánský velvyslanec v Saudské Arábii Ali Al-Kayed. „Kromě vývoje v Sýrii je to i bezpečnostní situace v Jemenu nebo otázky ohledně přesunutí izraelské ambasády do Jeruzaléma,“ dodal.

Vládci arabského světa budou řešit i izolaci Kataru, který už je téměř rok v blokádě okolních států - Saudské Arábie, Bahrajnu, Egypta a Spojených arabských emirátů. Katarský emír se kvůli této blokádě summitu neúčastní a zemi tak reprezentuje jen stálý zástupce země při Lize Arabských států.

Saudská Arábie, která stojí v čele zemí izolujících Katar, tvrdí, že země podporuje terorismus a požaduje splnění několika podmínek. Chce například, aby Katar ukončil televizní stanici Al Džazíra či přetnul úzké vztahy s Íránem.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1