Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma | info.cz

Články odjinud

Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma

Vrcholní představitelé 22 členů Ligy arabských států v neděli zahájili v saudskoarabském městě Dhahran svůj pravidelný summit. Agenda je nasnadě. Spojenecký úder na Sýrii, který většina členů podpořila, a rostoucí vliv Íránu v oblasti. Jedním z bodů programu je i blokáda Kataru kvůli údajné podpoře mezinárodního terorismu - katarský emír se kvůli izolaci summitu neúčastní a musel zůstat doma.

Hlavní téma summitu je jasné – vývoj v Sýrii, kde Západ včera udeřil proti vybraným vojenským objektům. Arabské státy tyto údery povětšinou přivítaly, je třeba podle nich dlouhodobě neúnosnou situaci konečně vyřešit. 

„Naprostá většina arabských států chemické útoky syrského režimu jasně odsuzuje,“ uvedl pro deník Arab News Ibrahim Al-Qayid, člen saudskoarabské Národní společnosti pro lidská práva. „Je potřeba zformovat jednoznačnou a přesvědčivou odezvu, aby byl konflikt v Sýrii jednou pro vždy vyřešen,“ dodal.

Motivem, který se dotýká takřka každého projednávaného tématu, je rostoucí vliv Íránu v oblasti. Podle analytiků se o jasné vymezení vůči svému hlavnímu rivalovi bude snažit zejména Saudská Arábie, která bude chtít přesvědčit o svém pohledu i další státy. „Budou se snažit ostatní přimět k tvrdému postoji, hlavně kvůli íránskému vlivu v Iráku, Sýrii, Libanonu a v Jemenu,“ odhaduje Karim Bitar z pařížského Institutu pro mezinárodní a strategické záležitosti.

Vývoj v Sýrii ale není jediným bodem, kterým se arabští lídři v neděli zabývají. „Součástí agendy jsou i další významné regionální záležitosti,“ uvedl pro server Arab News jordánský velvyslanec v Saudské Arábii Ali Al-Kayed. „Kromě vývoje v Sýrii je to i bezpečnostní situace v Jemenu nebo otázky ohledně přesunutí izraelské ambasády do Jeruzaléma,“ dodal.

Vládci arabského světa budou řešit i izolaci Kataru, který už je téměř rok v blokádě okolních států - Saudské Arábie, Bahrajnu, Egypta a Spojených arabských emirátů. Katarský emír se kvůli této blokádě summitu neúčastní a zemi tak reprezentuje jen stálý zástupce země při Lize Arabských států.

Saudská Arábie, která stojí v čele zemí izolujících Katar, tvrdí, že země podporuje terorismus a požaduje splnění několika podmínek. Chce například, aby Katar ukončil televizní stanici Al Džazíra či přetnul úzké vztahy s Íránem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud