Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma

Vývoj v Sýrii na summitu řeší špičky arabských států. Jen emír z Kataru musel zůstat doma

Vrcholní představitelé 22 členů Ligy arabských států v neděli zahájili v saudskoarabském městě Dhahran svůj pravidelný summit. Agenda je nasnadě. Spojenecký úder na Sýrii, který většina členů podpořila, a rostoucí vliv Íránu v oblasti. Jedním z bodů programu je i blokáda Kataru kvůli údajné podpoře mezinárodního terorismu - katarský emír se kvůli izolaci summitu neúčastní a musel zůstat doma.

Hlavní téma summitu je jasné – vývoj v Sýrii, kde Západ včera udeřil proti vybraným vojenským objektům. Arabské státy tyto údery povětšinou přivítaly, je třeba podle nich dlouhodobě neúnosnou situaci konečně vyřešit. 

„Naprostá většina arabských států chemické útoky syrského režimu jasně odsuzuje,“ uvedl pro deník Arab News Ibrahim Al-Qayid, člen saudskoarabské Národní společnosti pro lidská práva. „Je potřeba zformovat jednoznačnou a přesvědčivou odezvu, aby byl konflikt v Sýrii jednou pro vždy vyřešen,“ dodal.

Motivem, který se dotýká takřka každého projednávaného tématu, je rostoucí vliv Íránu v oblasti. Podle analytiků se o jasné vymezení vůči svému hlavnímu rivalovi bude snažit zejména Saudská Arábie, která bude chtít přesvědčit o svém pohledu i další státy. „Budou se snažit ostatní přimět k tvrdému postoji, hlavně kvůli íránskému vlivu v Iráku, Sýrii, Libanonu a v Jemenu,“ odhaduje Karim Bitar z pařížského Institutu pro mezinárodní a strategické záležitosti.

Vývoj v Sýrii ale není jediným bodem, kterým se arabští lídři v neděli zabývají. „Součástí agendy jsou i další významné regionální záležitosti,“ uvedl pro server Arab News jordánský velvyslanec v Saudské Arábii Ali Al-Kayed. „Kromě vývoje v Sýrii je to i bezpečnostní situace v Jemenu nebo otázky ohledně přesunutí izraelské ambasády do Jeruzaléma,“ dodal.

Vládci arabského světa budou řešit i izolaci Kataru, který už je téměř rok v blokádě okolních států - Saudské Arábie, Bahrajnu, Egypta a Spojených arabských emirátů. Katarský emír se kvůli této blokádě summitu neúčastní a zemi tak reprezentuje jen stálý zástupce země při Lize Arabských států.

Saudská Arábie, která stojí v čele zemí izolujících Katar, tvrdí, že země podporuje terorismus a požaduje splnění několika podmínek. Chce například, aby Katar ukončil televizní stanici Al Džazíra či přetnul úzké vztahy s Íránem.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.