Články odjinud

Vyzve Oprah Trumpa? Upínání k celebritám odhaluje vyprázdněnost americké politiky

Vyzve Oprah Trumpa? Upínání k celebritám odhaluje vyprázdněnost americké politiky

Po Donaldu Trumpovi možná zamíří do americké politiky další televizní hvězda. Podle televize CNN uvažuje o kandidatuře v příštích prezidentských volbách moderátorka Oprah Winfreyová. Nasvědčují tomu i její prohlášení. Teoreticky tak v listopadu 2020 může dojít na souboj celebrit. Už jen spekulace však otevírají debatu o personální vyprázdněnosti americké politiky.

Její projev na předávání filmových Zlatých glóbů byl emotivní. Mluvila o ženských právech, o sexuálním zneužívání, které hýbe Hollywoodem a americkou společností. Moderátorka Oprah Winfreyová ale nejvíce zaujala pár slovy ze závěru své řeči.

Chci, aby všechny dívky, které s teď dívají, věděly, že přichází nový den. A až konečně přijde, bude to kvůli mnoha skvělým ženám, z nichž jich tu dnes celá řada sedí, a také docela fenomenálním mužům, kteří tvrdě bojují za to, aby se stali lídry, jež nás povedou do doby, kdy už nikdo nikdy nebude muset říkat ‚Já také‘ (Me Too),“ pravila Winfreyová.

Oprah 2020

Moderátor večera Seth Mayers na to konto vyjádřil přání, že by Winfreyová měla kandidovat na prezidentku. Na sociálních sítích se okamžitě rozjela kampaň, která ji přemlouvá, aby do boje o Bílý dům skutečně šla.

1080p 720p 360p
Oprah Winfrey měla při přebírání ceny opravdu působivou řeč

Sama Winfreyová takovou možnost nevyloučila, a zdroje televize CNN dokonce prohlásily, že moderátorka skutečně kandidaturu zvažuje. Připustil to také její dlouholetý partner Stedman Graham. „Je to na lidech. Ona by to udělala,“ citují ho Los Angeles Times.

Winfreyová by nebyla politicky nepopsaná. V minulosti se opakovaně vyjadřovala ke společenským tématům i k záležitostem týkajícím se Bílého domu. Dlouhodobě stojí za Demokratickou stranou. V roce 2008 podpořila v kandidatuře Baracka Obamu, předloni zase Hillary Clintonovou.

Momentálně o sobě nejvíce dává vědět v souvislosti s bojem proti sexuálnímu obtěžování a kampaní #MeToo. Minulý týden spolu s více než tisícovkou dalších žen rozjela iniciativu Time´s Up (Čas vypršel), která vyzvala k veřejné aktivitě proti praktikám, jež na podzim loňského roku otřásly Hollywoodem.

Celebrity jako symbol nouze

Přesto má její případná kandidatura jiný zásadní rozměr. Teoreticky se může stát, že v listopadu 2020 proti sobě budou o nejvyšší post v zemi bojovat dvě celebrity – Winfreyová a současný prezident Donald Trump. Ani on přitom neměl před nástupem do funkce zkušenost s jinou ústavní pozicí.

„Prezidentství není reality show. V prvním roce Trumpova mandátu jsme poznali, jak nesmírně záleží na zkušenostech, znalostech, vzdělání a politické moudrosti. Idea, že by prezidentství mělo být jen další cenou pro celebrity – i pro ty, s jejichž přesvědčením souhlasíme – je extrémně nebezpečná,“ upozorňuje sloupkař listu New York Times Thomas Chatterton Williams.

Jásot části demokratů nad Winfreyovou je navíc dalším důkazem personální vyprázdněnosti americké politiky a liberální scény speciálně. Zatímco republikáni si v roce 2016 vybrali Trumpa z 12 možných jmen, demokraté volili v primárkách pouze ze tří osobností. Marin O´Malley navíc odstoupil hned po prvním hlasování v Iowě.

„Prezidentství není reality show. V prvním roce Trumpova mandátu jsme poznali, jak nesmírně záleží na zkušenostech, znalostech, vzdělání a politické moudrosti. Idea, že by prezidentství mělo být jen další cenou pro celebrity – i pro ty, s jejichž přesvědčením souhlasíme – je extrémně nebezpečná.“
Thomas Chatterton Williams, New York Times

Také nyní nemá strana, která ještě před dvěma lety vládla v Bílém domě, jasného favorita, který by voliče oslovoval. Často se mluví o Obamově viceprezidentovi Joe Bidenovi. „Myslím, že jsem kvalifikovaný na tu funkci. Ale to neznamená, že bych měl být prezidentem, nebo kandidovat,“ nechává záležitost otevřenou Biden.

Letos sice začal objíždět zemi s debatní show America Promise Tour, že by se hodlal ucházet o prezidentské křeslo, však stále nenaznačil. Jeho hlavním limitem by přitom byl věk. V listopadu 2020, kdy se bude nový prezident volit, mu bude bez pár dní 78 let. Pokud by vyhrál, na konci mandátu by mu bylo 82 let.

Tak starý ještě žádný americký prezident na konci funkčního období nebyl. Ronaldu Reaganovi bylo v době, kdy Bílý dům opouštěl, 77 let. V úřadu přitom strávil osm let. I proto Biden říká: „Upřímná odpověď je nevím.“

Hlavně vyhrát nyní

Winfreyová by tak demokratům marně hledajícím osobnosti vytrhla trn z paty. To kvituje třeba šéfka sněmovní menšiny Nancy Pelosiová. Přesto na americké levici nepanuje obecné nadšení. Obávají se hlavně toho, že Američané po čtyřech letech Trumpova prezidentství nebudou zvědaví na další celebritu.

„Porazit Trumpa není jen o tom najít správného kandidáta. Musíme ukázat, za čím stojíme. Něco jiného než ‚Všichni dostaneme auto‘. Tak by kandidatura Oprah vypadala,“ konstatuje stratéžka demokratů Rebecca Katzová.

Demokraté ale stále mají čas na rozhodování, zda by uvítali moderátorku Winfreyovou, nebo spíše nějakou serióznější tvář. Kandidáti se začnou profilovat až po letošních volbách a samotné primárky, z nichž vzejde oficiální kandidát, přijdou na řadu v únoru 2019.

Co by mělo být v současnosti stranickou prioritou, ostatně svým tweetem jasně vyjádřil senátor Brian Schatz. „Pojďme se soustředit na výhru v roce 2018. Díky,“ napsal s odkazem na volby, v nichž budou demokraté usilovat o znovunabytí většiny v Kongresu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818