Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyzve Oprah Trumpa? Upínání k celebritám odhaluje vyprázdněnost americké politiky

Vyzve Oprah Trumpa? Upínání k celebritám odhaluje vyprázdněnost americké politiky

Po Donaldu Trumpovi možná zamíří do americké politiky další televizní hvězda. Podle televize CNN uvažuje o kandidatuře v příštích prezidentských volbách moderátorka Oprah Winfreyová. Nasvědčují tomu i její prohlášení. Teoreticky tak v listopadu 2020 může dojít na souboj celebrit. Už jen spekulace však otevírají debatu o personální vyprázdněnosti americké politiky.

Její projev na předávání filmových Zlatých glóbů byl emotivní. Mluvila o ženských právech, o sexuálním zneužívání, které hýbe Hollywoodem a americkou společností. Moderátorka Oprah Winfreyová ale nejvíce zaujala pár slovy ze závěru své řeči.

Chci, aby všechny dívky, které s teď dívají, věděly, že přichází nový den. A až konečně přijde, bude to kvůli mnoha skvělým ženám, z nichž jich tu dnes celá řada sedí, a také docela fenomenálním mužům, kteří tvrdě bojují za to, aby se stali lídry, jež nás povedou do doby, kdy už nikdo nikdy nebude muset říkat ‚Já také‘ (Me Too),“ pravila Winfreyová.

Oprah 2020

Moderátor večera Seth Mayers na to konto vyjádřil přání, že by Winfreyová měla kandidovat na prezidentku. Na sociálních sítích se okamžitě rozjela kampaň, která ji přemlouvá, aby do boje o Bílý dům skutečně šla.

1080p 720p 360p
Oprah Winfrey měla při přebírání ceny opravdu působivou řeč

Sama Winfreyová takovou možnost nevyloučila, a zdroje televize CNN dokonce prohlásily, že moderátorka skutečně kandidaturu zvažuje. Připustil to také její dlouholetý partner Stedman Graham. „Je to na lidech. Ona by to udělala,“ citují ho Los Angeles Times.

Winfreyová by nebyla politicky nepopsaná. V minulosti se opakovaně vyjadřovala ke společenským tématům i k záležitostem týkajícím se Bílého domu. Dlouhodobě stojí za Demokratickou stranou. V roce 2008 podpořila v kandidatuře Baracka Obamu, předloni zase Hillary Clintonovou.

Momentálně o sobě nejvíce dává vědět v souvislosti s bojem proti sexuálnímu obtěžování a kampaní #MeToo. Minulý týden spolu s více než tisícovkou dalších žen rozjela iniciativu Time´s Up (Čas vypršel), která vyzvala k veřejné aktivitě proti praktikám, jež na podzim loňského roku otřásly Hollywoodem.

Celebrity jako symbol nouze

Přesto má její případná kandidatura jiný zásadní rozměr. Teoreticky se může stát, že v listopadu 2020 proti sobě budou o nejvyšší post v zemi bojovat dvě celebrity – Winfreyová a současný prezident Donald Trump. Ani on přitom neměl před nástupem do funkce zkušenost s jinou ústavní pozicí.

„Prezidentství není reality show. V prvním roce Trumpova mandátu jsme poznali, jak nesmírně záleží na zkušenostech, znalostech, vzdělání a politické moudrosti. Idea, že by prezidentství mělo být jen další cenou pro celebrity – i pro ty, s jejichž přesvědčením souhlasíme – je extrémně nebezpečná,“ upozorňuje sloupkař listu New York Times Thomas Chatterton Williams.

Jásot části demokratů nad Winfreyovou je navíc dalším důkazem personální vyprázdněnosti americké politiky a liberální scény speciálně. Zatímco republikáni si v roce 2016 vybrali Trumpa z 12 možných jmen, demokraté volili v primárkách pouze ze tří osobností. Marin O´Malley navíc odstoupil hned po prvním hlasování v Iowě.

„Prezidentství není reality show. V prvním roce Trumpova mandátu jsme poznali, jak nesmírně záleží na zkušenostech, znalostech, vzdělání a politické moudrosti. Idea, že by prezidentství mělo být jen další cenou pro celebrity – i pro ty, s jejichž přesvědčením souhlasíme – je extrémně nebezpečná.“
Thomas Chatterton Williams, New York Times

Také nyní nemá strana, která ještě před dvěma lety vládla v Bílém domě, jasného favorita, který by voliče oslovoval. Často se mluví o Obamově viceprezidentovi Joe Bidenovi. „Myslím, že jsem kvalifikovaný na tu funkci. Ale to neznamená, že bych měl být prezidentem, nebo kandidovat,“ nechává záležitost otevřenou Biden.

Letos sice začal objíždět zemi s debatní show America Promise Tour, že by se hodlal ucházet o prezidentské křeslo, však stále nenaznačil. Jeho hlavním limitem by přitom byl věk. V listopadu 2020, kdy se bude nový prezident volit, mu bude bez pár dní 78 let. Pokud by vyhrál, na konci mandátu by mu bylo 82 let.

Tak starý ještě žádný americký prezident na konci funkčního období nebyl. Ronaldu Reaganovi bylo v době, kdy Bílý dům opouštěl, 77 let. V úřadu přitom strávil osm let. I proto Biden říká: „Upřímná odpověď je nevím.“

Hlavně vyhrát nyní

Winfreyová by tak demokratům marně hledajícím osobnosti vytrhla trn z paty. To kvituje třeba šéfka sněmovní menšiny Nancy Pelosiová. Přesto na americké levici nepanuje obecné nadšení. Obávají se hlavně toho, že Američané po čtyřech letech Trumpova prezidentství nebudou zvědaví na další celebritu.

„Porazit Trumpa není jen o tom najít správného kandidáta. Musíme ukázat, za čím stojíme. Něco jiného než ‚Všichni dostaneme auto‘. Tak by kandidatura Oprah vypadala,“ konstatuje stratéžka demokratů Rebecca Katzová.

Demokraté ale stále mají čas na rozhodování, zda by uvítali moderátorku Winfreyovou, nebo spíše nějakou serióznější tvář. Kandidáti se začnou profilovat až po letošních volbách a samotné primárky, z nichž vzejde oficiální kandidát, přijdou na řadu v únoru 2019.

Co by mělo být v současnosti stranickou prioritou, ostatně svým tweetem jasně vyjádřil senátor Brian Schatz. „Pojďme se soustředit na výhru v roce 2018. Díky,“ napsal s odkazem na volby, v nichž budou demokraté usilovat o znovunabytí většiny v Kongresu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1