Vzácné protivládní protesty v Íránu neutichají. Jsou první mrtví, revoluční gardy hrozí tvrdou odplatou | info.cz

Články odjinud

Vzácné protivládní protesty v Íránu neutichají. Jsou první mrtví, revoluční gardy hrozí tvrdou odplatou

Íránské ministerstvo vnitra varovalo lidi, kteří třetí noc v řadě demonstrovali proti vládě, že zakročí proti šíření strachu, násilí a teroru. Informovala o tom agentura AFP. Íránská média mezitím spekulují, že režim odpojí v zemi populární sociální síť telegram, kterou účastníci protestů využívají. Při nočních protestech zahynuli nejméně dva lidé, uvedla agentura AP. Místní úřady odmítají, že by šlo o oběti policejní střelby, a poukazují na údajné zapojení "zahraničních agentů".

V západoíránském městě Dorúd při zásahu bezpečnostních složek zahynuli dva protestující. Agentury již v noci informovaly, že zřejmě podlehli střelným zraněním. Tisková kancelář Mehr dnes úmrtí dvojice demonstrantů potvrdila s odvoláním na bezpečnostní úřady. Ty příčinu smrti nesdělily, uvedly ale, že sobotní nelegální shromáždění přerostlo v násilnosti.

"Ti, kteří poškozují veřejný majetek, narušují pořádek a porušují zákony, musí počítat, že budou za své jednání pohnáni k odpovědnosti," uvedlo dnes ministerstvo vnitra. Revoluční gardy demonstrantům podle BBC hrozí, že pokud nepřestanou, pocítí úder "železné pěsti".

Ojedinělé a zároveň nepovolené protivládní protesty označované za největší svého druhu od roku 2009, kdy lidé vyšli do ulic na znamení nesouhlasu se znovuzvolením tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, začaly jako projev nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu. Přerostly však do obecnější kritiky vlády současného prezidenta Hasana Rúháního, jehož někteří demonstranti označili za diktátora, jiní zase upozorňovali na nákladné zahraniční iniciativy země v Libanonu, Sýrii či Iráku. 

Po protivládních akcích vyšli v Íránu do ulic také stoupenci režimu. AFP poznamenala, že zprávy z Íránu je nyní obtížné ověřovat, neboť oficiální státní média mají nevyvážené zpravodajství, na internetu se navíc šíří různé fámy.

Několik íránských agentur navíc varovalo, že vláda brzy odpojí síť telegram, přes kterou demonstranti komunikují. Její zakladatel a šéf Pavel Durov na twitteru uvedl, že síť sama pozastavila první účet - zjevně ten patřící kanálu Amadnews - který údajně nabádal k násilí a používání zápalných lahví. Durov varoval, že není radno překračovat hranice a dal tak najevo, že administrátoři telegramu můžou zasáhnout znovu.

Hlášeno je také blokování přístupu k mobilnímu internetu. Ministerstvo komunikací obvinilo populární zpravodajský kanál Amadnews, že svými články vyzývá k ozbrojenému povstání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud