Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzdává se Kim posledního spojence? KLDR nezvykle tvrdě kritizovala Čínu

Vzdává se Kim posledního spojence? KLDR nezvykle tvrdě kritizovala Čínu

Severní Korea vystoupila s nezvykle přímou kritikou Číny, která je jejím největším obchodním partnerem a poskytovatelem humanitární pomoci. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že „lehkomyslné komentáře“ Pekingu ohledně jaderného programu KLDR zkouší trpělivost Pchjongjangu a mohly by mít „vážné důsledky“. Čínský oficiální deník The Global Times napsal, že akce KLDR ohrožují dohodu o neútočení mezi oběma zeměmi uzavřenou v roce 1961. Agentura AFP mluví o rétorické válce čínských a severokorejských médií.

„Z Číny teď slyšíme každý den řadu absurdních a lehkomyslných komentářů, které pouze zvyšují napětí v již tak špatné současné situaci,“ uvedla severokorejská tisková agentura KCNA.

KCNA rovněž odsoudila čínská státní média, která podle ní svalují vinu za zhoršující se vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi na KLDR a publikují „nepřesvědčivé omluvy za to, že (Čína) tančí, jak Spojené státy pískají“.

720p 480p 360p 240p
Propagandistické video KLDR

„Čína by neměla dále zkoušet hranice trpělivosti Severní Koreje a měla by raději zvážit vážné následky lehkomyslného boření pilíře severokorejsko-čínských vztahů,“ varovala KCNA.

Podle agentury AP je to poprvé, kdy Severní Korea kritizuje Čínu zcela otevřeně. V dřívějších kritikách o ní mluvila pouze jako o „sousední zemi“.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Čínský deník The Global Times, který vydává vládnoucí komunistická strana, opět vyzval KLDR k ukončení jaderných zkoušek. „Čína nedovolí, aby byl její severovýchodní region kontaminován severokorejskými jadernými aktivitami,“ napsal list.

Deník již v minulých dnech varoval, že Čína je schopna protiútoku, pokud některá ze stran překročí červenou linii. List The Global také pohrozil, že Čína uvalí na KLDR ropné embargo v případě dalších zbrojních testů. Podle agentury KCNA je to ovšem Čína, kdo „překročil červenou linii“.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1