Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vždyť je udusíme. Rusko odmítá další ekonomický tlak na severokorejský režim

Vždyť je udusíme. Rusko odmítá další ekonomický tlak na severokorejský režim

Možnosti ekonomického tlaku na Severní Koreu jsou prakticky vyčerpány, uvedl ve středu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov s tím, že Moskva nebude podporovat ekonomické udušení země. Rada bezpečnost OSN na začátku měsíce schválila nové tvrdé sankce proti KLDR, které mají být trestem za dva testy mezikontinentálních raket. Rusko se k opatřením připojilo.

„Co se týče snah ovlivnit Pchjongjang, aby splnil známé rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jsme hluboce přesvědčeni, že možnosti ekonomického tlaku jsou prakticky vyčerpány... Nemůžeme podpořit názory, ke kterým se i nadále kloní někteří naši partneři a které doslova prosazují ekonomické udušení Severní Koreje,“ řekl dnes Lavrov.

Rusko společně s Čínou se zatím bez úspěchu snaží prosadit diskusi o společném plánu řešení krize na Korejském poloostrově. Jeho podstatou je přimět ke zdrženlivosti KLDR i Spojené státy. Ostrá rétorika obou států se přitom podle Lavrova v posledních dnech uklidnila.

Lavrov dnes také kritizoval postoj Spojených států ke krizi ve Venezuele i nové sankce USA proti Íránu. „Myslím, že jednostranné sankce ... jsou nezodpovědné akce, které mohou poškodit a podkopat dosaženou rovnováhu,“ řekl ministr. Moskva podle něj doufá, že Írán neodstoupí od dohody o svém jaderném programu.

Šéf ruské diplomacie také rázně odmítl myšlenku vojenské intervence ve Venezuele, kterou minulý týden pohrozil americký prezident Donald Trump. „Spor v této zemi lze vyřešit pouze mírovou cestou, pomocí celonárodního dialogu a bez vnějšího tlaku, nemluvě o nepřijatelnosti výhrůžek vojenského zásahu do vnitřních záležitostí Venezuely,“ dodal Lavrov.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek