Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzkaz Trumpovi. Šéf amerických tajných služeb podal rezignaci

Vzkaz Trumpovi. Šéf amerických tajných služeb podal rezignaci

Ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper rezignoval. Oznámil to v Kongresu. Jeho krok se očekával – USA se připravují na předání moci nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Analytici se nicméně domnívají, že Clapper svůj krok uspíšil, aby republikánovi dal najevo, že nesmí otálet s přípravou nového vedení tajných služeb, uvedl server BBC News.

„Připadal jsem si přitom skvěle,“ řekl pětasedmdesátiletý Clapper členům kongresového výboru pro tajné služby, kde svou rezignaci oznámil. Dodal, že mu zbývá 64 dnů ve funkci a že pokud by v úřadu setrval déle, jeho žena by s tím měla velký problém.

Dosluhující prezident Barack Obama jmenoval generála letectva ve výslužbě novým ředitelem amerických tajných služeb v roce 2010. Před třemi lety Clapper čelil kritice zákonodárců kvůli tomu, že v Kongresu lhal o rozsahu sledování Američanů zpravodajskými službami.

Jeho nástupcem by se mohl stát generálporučík ve výslužbě  Ron Burgess. Donald Trump se ale podle amerických médií potýká při sestavování svého národně-bezpečnostního s potížemi, když má problém najít dostatek vhodných kandidátů. 

Šéf amerických tajných služeb má na starost 17 různých agentur včetně CIA a NSA. Jeho úřad vznikl kvůli tomu, aby američtí zpravodajci mohli během války proti teroru lépe sdílet informace. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1