Vznikne v Africe nový stát? V Kamerunu se o něj snaží anglofonní separatisté, hrozí občanská válka | info.cz

Články odjinud

Vznikne v Africe nový stát? V Kamerunu se o něj snaží anglofonní separatisté, hrozí občanská válka

V africkém Kamerunu, zemi známé ve světě hlavně fotbalem, hrozí občanská válka. Vláda obviňuje anglicky mluvící separatisty z terorismu, oni naopak tvrdí, že se jen brání genocidě. Zločiny páchají obě strany konfliktu, nejvíce trpí civilisté.

Právě nová kryptoměna ambacoin, kterou před několika dny představila skupina akademiků, úředníků a podnikatelů, má za cíl financovat vznik nového státu a lobbing za jeho uznání u mezinárodních organizací. Tvůrci ambacoinu zároveň doufají, že se jim podaří získat prostředky na investice nutné k rozvoji budoucí federální republiky. K uznání však mají zatím daleko a samozvaný prezident Sisiku Ayuktabe čelí soudnímu procesu, v němž je obviněn mimo jiné z terorismu. Separatisté zase vládu v Yaoundé obviňují z genocidy.

Snahy o odtržení jižní, anglofonní části Kamerunu sahají až do 80. let minulého století. Anglicky mluvící obyvatelé 22milionové země, kteří tvoří asi pětinu populace Kamerunu, se dlouhodobě cítí diskriminováni vládou v Yaoundé, vyznávají jiný životní styl i jiné školství. Otevřený konflikt s většinovou populací Kamerunu vypukl ale až v roce 2016 kdy se anglofonní právníci začali bouřit proti francouzsky mluvícím soudcům.

Vyhlášení nezávislosti v říjnu loňského roku provázely násilnosti, při nichž zemřelo nejméně 16 lidí, a letos se krvavý konflikt vystupňoval. Amnesty International ve své zářijové zprávě mluví o čtyřech stovkách obětí v letošním roce, to je ale jen velmi konzervativní a pravděpodobně podhodnocený odhad. V afrických médiích se často objevují zprávy o vypálených vesnicích, své domovy musely opustit desítky tisíc lidí.

Mezinárodní pozorovatelé se shodují, že zvěrstva, jimiž trpí hlavně civilisté, páchají obě strany. Separatisté tvrdí, že útoky proti ozbrojeným složkám jsou legitimní, kamerunská vláda pak ujišťuje, že případy vypálených vesnic nechá vyšetřit a viníky potrestá.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

„Situace se vyvíjí od krize ke konfliktu. Pokud se s tím něco rychle neudělá, dočkáme se občanské války s vážnými následky,“ citoval před časem list New York Times Gabyho Amba, šéfa jedné z kamerunských lidskoprávních organizací. Opakované výzvy bývalých koloniálních mocností k dialogu se u obou stran zatím míjejí účinkem.

Muž, který se v den vyhlášení nezávislosti prohlásil prezidentem, byl na začátku letošního roku zadržen v Nigérii, jež ho spolu s jeho 46 „ministry“ vydala ke stíhání kamerunské vládě. Část separatistů sice z celkových 289 zatčených později Kamerun propustil, prezident Sisuku Ayuktabe spolu s dalšími devíti separatisty stanul na začátku prosince před soudem. „Nejsme Kamerunci, jsme Ambazoňané,“ citoval server Africa News prohlášení obviněných u soudu, jenž další stání odročil na 10. ledna. Žalobci je viní z terorismu, rozpoutání občanské války a dalších zločinů.

Bývalý Britský jižní Kamerun dostal na konci koloniální éry na vybranou, zda se připojí jako rovný partner k frankofonnímu Kamerunu, nebo jako jeden z federálních států k sousední Nigérii. Samostatnost, o níž tehdejší představitelé regionu usilovali, jim ale OSN nenabídla s argumentem, že Jižní Kamerun by nebyl ekonomicky životaschopný.

Jižní Kamerun se tak sice po plebiscitu v roce 1961 připojil k frankofonnímu Kamerunu, původní myšlenka na rovné partnerství ve federativním státu ale brzy vzala za své a vedení země se rekrutovalo výhradně z frankofonního obyvatelstva.

Preferování francouzsky mluvících lidí se ještě prohloubilo za vlády současného prezidenta Paula Biyi. Ten vloni na několik měsíců nechal v zemi odpojit internet a v letošních říjnových volbách zvítězil se ziskem více než 71 procent hlasů. Hlavou státu může být 85letý absolvent Sorbonny doživotně, v roce 2008 parlament změnil ústavu a vypustil článek omezující opakování prezidentských mandátů.

Biya už zemi v Guinejském zálivu vládne dlouhých 35 let. Vzhledem k faktu, že 60 procent kamerunské populace je mladších 25 let, většina populace nikdy žádného jiného lídra nezažila.

PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí autor: INFO.CZ

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud