Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura na americkém ministerstvu zahraničí. Kvůli Trumpovi odešli nejzkušenější členové týmu

Vzpoura na americkém ministerstvu zahraničí. Kvůli Trumpovi odešli nejzkušenější členové týmu

O hladkém nástupu do funkce si nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson může nechat zdát. V době, kdy přecházel ze schůzky na schůzku, rezignovali ze svých pozic v podstatě všichni vysoko postavení úředníci. Exodus, který americká administrativa při přechodu do Trumpovy éry zažívá, tak zřejmě nekončí. 

Z ministerstva zahraničí odchází například druhý muž resortu Patrick Kennedy, který byl ve funkci posledních devět let. Trumpův tým ho podle listu Washington Post chtěl v jeho roli nahradit a hledal vhodného nástupce. Sám Kennedy ale podle zdrojů listu původně plánoval pro Tillersona pracovat, aktivně mu pomáhal i s přebíráním úřadu. Teď ale stejně jako další tři vysocí představitelé ministerstva podal rezignaci.

„Je to největší hromadný odchod v historii instituce, jaký si kdokoliv pamatuje," řekl Washington Post David Wade, který pracoval jako vedoucí personálu pro exministra zahraničí Johna Kerryho. „Expertízu tohoto oddělení v oblasti bezpečnosti, managementu, administrativy i konzulárních pozic bude velmi těžké nahradit, o to více v soukromém sektoru," dodal Wade. 

Richard Boucher, který pracoval jako mluvčí pro Colina Powella a Condoleezu Riceovou, řekl, že k určité obměně na ministerstvu dochází u každého střídání prezidentů. Většinou ale seniorní zaměstnanci pracují s novým týmem, až poté se rozhoduje, kdo zůstane v jaké funkci. Tento případ je ale i podle něj jiný. 

Tillerson tak má teď před sebou dvě výzvy. Najít nový tým, který bude dostatečně zkušený a uklidnit personál, který na ministerstvu zůstal, tak aby nepřišly další rezignace. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744