Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura studentů v USA. Vymysleli plán, jak se zbavit politiků provázaných se zbrojařskou lobby

Vzpoura studentů v USA. Vymysleli plán, jak se zbavit politiků provázaných se zbrojařskou lobby

Tažení studentů, kteří přežili střelbu na střední škole ve floridském Parklandu, za změnu amerického přístupu ke zbraním nekončí. Po sérii protestů vymysleli strategii, jak se zbavit zákonodárců finančně podporovaných Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Ve volbách je chtějí porazit díky hlasům mladých voličů.

Twitterový účet Davida Hogga vypadá jinak než u jeho vrstevníků. A také je o něj daleko větší zájem. Více než 800 tisíc lidí sleduje Hoggovy příspěvky, v nichž kritizuje americké politiky za podporu, kterou berou od NRA.

Osmnáctiletému studentovi změnil život střelec, jenž letos v únoru zaútočil na střední škole ve floridském Parklandu. Hogg měl štěstí. Na rozdíl od 17 jiných lidí přežil. Událost ale změnila jeho priority. Místo bezstarostného života a večírků s kamarády věnuje volný čas kampani za zpřísnění regulace zbraní.

Jeho aktivity nekončí na Twitteru. Podílel se na organizaci protestního pochodu a spolu s mladší sestrou sepsali knihu o vzniku nového hnutí. Nyní se chystá na další krok. S dalšími přeživšími chce z Kongresu vystrnadit zákonodárce, kteří berou peníze od NRA.

Studenti vymysleli strategii a plánují s ní uspět v podzimních volbách, po nichž se obmění celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu. Jak funguje, ukazuje Hogg na příkladu volebního obvodu ve státě Utah, jež tradičně podporuje republikány.

„Volební účast mezi mladými lidmi je šest procent. Šest! Pokud ji zdvojnásobíme, můžeme pravděpodobně změnit volby a zvolit někoho, koho nepodporuje NRA,“ sdělil listu The Guardian mladík, jehož cílem je dostat k urnám 80 procent mladých lidí.

Místo toho, aby se připravovali na nástup na vysokou školu, budou Hogg a jeho kolegové v létě objíždět klíčové americké volební obvody a mobilizovat voliče. Součástí jejich kampaně bude i servisní pomoc. Lidem chtějí radit, kde a jak se k volbám registrovat. Po Twitteru hodlají rozesílat odkazy na registrační weby. Na konci jejich snažení má být většina kongresmanů a senátorů, která podpoří přísnější zákony pro prodej a držení zbraní.

„Budeme se soustředit na velké množství obvodů. Využíváme data o voličské účasti z více zdrojů, abychom zjistili, kde mohou mít mladí největší vliv. Objevujeme místa, kde jsou obecně více zasaženi násilím souvisejícím se zbraněmi,“ pravil Hogg, který v pondělí dostal od bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga cenu za občanský aktivismus.

Úspěšnost NRA podle Hogga nesouvisí jen s penězi, kterými dotuje volební kampaně. Zvládá také aktivizovat voliče, již následně hrozí zákonodárcům, že pokud legislativu zpřísní, příště už jejich hlas nedostanou.

„Když se na to podíváte, potřebujeme vytvořit tu samou NRA. Jen na opačné straně,“ konstatoval Hogg. V podobném duchu tak začal komunikovat s politiky on sám a zahltil telefon šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Jeho snem je protest pěti tisíc studentů přímo v budově Kongresu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1