Články odjinud

Vzpoura studentů v USA. Vymysleli plán, jak se zbavit politiků provázaných se zbrojařskou lobby

Vzpoura studentů v USA. Vymysleli plán, jak se zbavit politiků provázaných se zbrojařskou lobby

Tažení studentů, kteří přežili střelbu na střední škole ve floridském Parklandu, za změnu amerického přístupu ke zbraním nekončí. Po sérii protestů vymysleli strategii, jak se zbavit zákonodárců finančně podporovaných Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Ve volbách je chtějí porazit díky hlasům mladých voličů.

Twitterový účet Davida Hogga vypadá jinak než u jeho vrstevníků. A také je o něj daleko větší zájem. Více než 800 tisíc lidí sleduje Hoggovy příspěvky, v nichž kritizuje americké politiky za podporu, kterou berou od NRA.

Osmnáctiletému studentovi změnil život střelec, jenž letos v únoru zaútočil na střední škole ve floridském Parklandu. Hogg měl štěstí. Na rozdíl od 17 jiných lidí přežil. Událost ale změnila jeho priority. Místo bezstarostného života a večírků s kamarády věnuje volný čas kampani za zpřísnění regulace zbraní.

Jeho aktivity nekončí na Twitteru. Podílel se na organizaci protestního pochodu a spolu s mladší sestrou sepsali knihu o vzniku nového hnutí. Nyní se chystá na další krok. S dalšími přeživšími chce z Kongresu vystrnadit zákonodárce, kteří berou peníze od NRA.

Studenti vymysleli strategii a plánují s ní uspět v podzimních volbách, po nichž se obmění celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu. Jak funguje, ukazuje Hogg na příkladu volebního obvodu ve státě Utah, jež tradičně podporuje republikány.

„Volební účast mezi mladými lidmi je šest procent. Šest! Pokud ji zdvojnásobíme, můžeme pravděpodobně změnit volby a zvolit někoho, koho nepodporuje NRA,“ sdělil listu The Guardian mladík, jehož cílem je dostat k urnám 80 procent mladých lidí.

Místo toho, aby se připravovali na nástup na vysokou školu, budou Hogg a jeho kolegové v létě objíždět klíčové americké volební obvody a mobilizovat voliče. Součástí jejich kampaně bude i servisní pomoc. Lidem chtějí radit, kde a jak se k volbám registrovat. Po Twitteru hodlají rozesílat odkazy na registrační weby. Na konci jejich snažení má být většina kongresmanů a senátorů, která podpoří přísnější zákony pro prodej a držení zbraní.

„Budeme se soustředit na velké množství obvodů. Využíváme data o voličské účasti z více zdrojů, abychom zjistili, kde mohou mít mladí největší vliv. Objevujeme místa, kde jsou obecně více zasaženi násilím souvisejícím se zbraněmi,“ pravil Hogg, který v pondělí dostal od bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga cenu za občanský aktivismus.

Úspěšnost NRA podle Hogga nesouvisí jen s penězi, kterými dotuje volební kampaně. Zvládá také aktivizovat voliče, již následně hrozí zákonodárcům, že pokud legislativu zpřísní, příště už jejich hlas nedostanou.

„Když se na to podíváte, potřebujeme vytvořit tu samou NRA. Jen na opačné straně,“ konstatoval Hogg. V podobném duchu tak začal komunikovat s politiky on sám a zahltil telefon šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Jeho snem je protest pěti tisíc studentů přímo v budově Kongresu.

 

Články odjinud