Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura studentů v USA. Vymysleli plán, jak se zbavit politiků provázaných se zbrojařskou lobby

Vzpoura studentů v USA. Vymysleli plán, jak se zbavit politiků provázaných se zbrojařskou lobby

Tažení studentů, kteří přežili střelbu na střední škole ve floridském Parklandu, za změnu amerického přístupu ke zbraním nekončí. Po sérii protestů vymysleli strategii, jak se zbavit zákonodárců finančně podporovaných Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Ve volbách je chtějí porazit díky hlasům mladých voličů.

Twitterový účet Davida Hogga vypadá jinak než u jeho vrstevníků. A také je o něj daleko větší zájem. Více než 800 tisíc lidí sleduje Hoggovy příspěvky, v nichž kritizuje americké politiky za podporu, kterou berou od NRA.

Osmnáctiletému studentovi změnil život střelec, jenž letos v únoru zaútočil na střední škole ve floridském Parklandu. Hogg měl štěstí. Na rozdíl od 17 jiných lidí přežil. Událost ale změnila jeho priority. Místo bezstarostného života a večírků s kamarády věnuje volný čas kampani za zpřísnění regulace zbraní.

Jeho aktivity nekončí na Twitteru. Podílel se na organizaci protestního pochodu a spolu s mladší sestrou sepsali knihu o vzniku nového hnutí. Nyní se chystá na další krok. S dalšími přeživšími chce z Kongresu vystrnadit zákonodárce, kteří berou peníze od NRA.

Studenti vymysleli strategii a plánují s ní uspět v podzimních volbách, po nichž se obmění celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu. Jak funguje, ukazuje Hogg na příkladu volebního obvodu ve státě Utah, jež tradičně podporuje republikány.

„Volební účast mezi mladými lidmi je šest procent. Šest! Pokud ji zdvojnásobíme, můžeme pravděpodobně změnit volby a zvolit někoho, koho nepodporuje NRA,“ sdělil listu The Guardian mladík, jehož cílem je dostat k urnám 80 procent mladých lidí.

Místo toho, aby se připravovali na nástup na vysokou školu, budou Hogg a jeho kolegové v létě objíždět klíčové americké volební obvody a mobilizovat voliče. Součástí jejich kampaně bude i servisní pomoc. Lidem chtějí radit, kde a jak se k volbám registrovat. Po Twitteru hodlají rozesílat odkazy na registrační weby. Na konci jejich snažení má být většina kongresmanů a senátorů, která podpoří přísnější zákony pro prodej a držení zbraní.

„Budeme se soustředit na velké množství obvodů. Využíváme data o voličské účasti z více zdrojů, abychom zjistili, kde mohou mít mladí největší vliv. Objevujeme místa, kde jsou obecně více zasaženi násilím souvisejícím se zbraněmi,“ pravil Hogg, který v pondělí dostal od bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga cenu za občanský aktivismus.

Úspěšnost NRA podle Hogga nesouvisí jen s penězi, kterými dotuje volební kampaně. Zvládá také aktivizovat voliče, již následně hrozí zákonodárcům, že pokud legislativu zpřísní, příště už jejich hlas nedostanou.

„Když se na to podíváte, potřebujeme vytvořit tu samou NRA. Jen na opačné straně,“ konstatoval Hogg. V podobném duchu tak začal komunikovat s politiky on sám a zahltil telefon šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Jeho snem je protest pěti tisíc studentů přímo v budově Kongresu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1